پیوندها
اخبار > مدل های کبدی برای غربالگری داروها


  چاپ        ارسال به دوست

مدل های کبدی برای غربالگری داروها

مدل های آزمایشگاهی کبد انسانی به دلایلی مانند کاهش خطر آسیب کبدی ناشی از داروها برای انسان، مدل سازی بیماری های کبدی انسانی و نشان دادن نقش سیگنال های تکی یا ترکیبی ریز محیط روی عملکرد سلول های کبدی و مقدور ساختن درمان های مبتنی بر سلول در بالین، از اهمیت برخوردار هستند. روش ها برای جداسازی و کشت هپاتوسیت های انسانی اولیه(PHHs)، که سلول گلد استاندارد برای ساختن مدل های کبدی انسانی هستند، چندین دهه قبل ایجاد شد؛ با این حال هپاتوسیت های انسانی اولیه در محیط های کشت معمولی دو بعدی و پوشیده از ماتریکس خارج سلولی کاهش قابل توجهی را در عملکردهای فنوتیپیک شان نشان می دهند که این امر اجازه تیمار طولانی با داروها و سایر محرک ها را نمی دهد.

تکوین ابزارهای مهندسی متعدد مانند میکرواری سلولی، ریز آرایی پروتئینی، میکروفلوئیدیک، داربست های زیست مواد و زیست پرینت ها، اجازه کنترل دقیق روی ریز محیط سلولی برای تقویت عملکرد هپاتوسیت های انسانی و سلول های شبه هپاتوسیتی مشتق از سلول های بنیادی پرتوان القایی را می دهد و تثبیت طولانی مدت(بیش از چهار هفته) عملکرد هپاتوسلولار مشخصا نیازمند هم کشتی با سلول های غیر پارانشیمی مشتق از کبد یا غیر کبدی است. علاوه براین، سیستم های کشت ارگانوئید کبدی اخیرا تولید شده، می تواند استراتژیی را برای تکثیر تقویت شده انواع سلول های مناسب درمان ارائه دهد.

محققان در مطالعه ای پیشرفت ها در رویکردهای مهندسی برای ساخت مدل های آزمایشگاهی کبد انسانی را مورد بحث قرار دادند که می توانند در غربالگری داروها و برای مشخص کردن تعیین کننده های ریز محیطی تمایز/عملکرد سلول کبدی استفاده شوند. ویژگی های طراحی و داده ها اعتبارسنجی مدل های ارائه شده است تا روند اصلی مشخص شود و مسائلی که انتظار می رود مورد توجه قرار گیرند. به طور کلی، مدل های کبدی زیست مهندسی شده درک ما از عملکرد و اسیب کبدی را به طور قابل توجهی افزایش می دهند که این ثابت خواهد کرد که این مدل ها برای تکوین داروها و در نهایت درمان های مبتنی بر سلول مفید هستند. برای اطلاعات بیشتر می توانید از طریق لینک ذیل به این مقاله دسترسی داشته باشید.

Reference:https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2352345X1730173X

 

 


١٥:١٨ - 1397/08/12    /    شماره : ٣٩١٩٥    /    تعداد نمایش : ٦٥٦خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.