پیوندها
صفحه اصلی > اخبار دانشجویی ستاد  
اخبار > برگزاری کارگاه هاي عملي اولين مدرسه زمستانه مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب فارس


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری کارگاه هاي عملي اولين مدرسه زمستانه مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب فارس

به گزارش روابط عمومي و امور بين اللمل ستاد، كارگاه‌هاي عملي اولين مدرسه زمستانه سلول هاي بنيادي از دانش پايه تا توليد، از تاريخ 2 الي 4 اسفندماه سال جاري در برج پژوهشی محمد رسول الله (ص) دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار گردید.

روز اول، دکتر محبوبه رزمخواه دانشیار و عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات سرطان در رابطه  با موضوع جداسازی سلول‌های بنیادی مزانشیمی از بافت چربی، موارد استفاده سلول های بنیادی مزانشیمی بالغ، مشخصه‌یابی، تکثیر، خصوصیات و مزایای سلول‌های بنیادی مزانشیمی جداشده از بافت چربی و استفاده‌های بالینی آنها به ارائه سخنرانی پرداخت. همچنين در آزمایشگاه مهندسی بافت و پزشکی بازساختی كليه مراحل جداسازي و كشت سلول هاي بنيادي مزانشيمي آموزش داده شد.

در روز دوم، دکتر علیقلی استادیار و هیأت علمی گروه علوم اعصاب دانشکده علوم و فناوری نوین پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در زمینه جداسازی، مشخصه‌یابی و کشت سلول های بنیادی عصبی مطالبی را ارائه نمود. همچنین در آزمایشگاه روند کار بر روی موش Bulb/C  با نحوه بی هوش کردن و استخراج مغز موش و انتقال به محیط کار اصلی و همچنين مراحل استخراج سلول های بنیادی عصبی و نحوه کشت آن  به تفصیل توضیح داده شد. بعد از اتمام کار توسط مدرس، هرکدام از شرکت کنندگان با در اختیار داشتن یک موش تمام مراحل کار بر روی حیوان و استخراج و کشت را تحت نظارت کارشناسان، به طور کامل و انفرادی انجام دادند.

در روز سوم کارگاه، دکتر علیزاده، استادیار و هیات علمی گروه مهندسی بافت و علوم سلولی کاربردی دانشکده علوم و فناوری های نوین پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با موضوع مهندسی بافت و ساخت داربست‌ها با روش الکتروریسی به ارائه سخنراني در خصوص اهمیت سلول‌درمانی و مهندسی بافت، آسیب و ترمیم بافتی، اهمیت  پزشکی بازساختی در ترمیم بخش های آسیب دیده در بدن، نحوه ساخت انواع داربست‌ها و ساخت داربست به روش Electro-spinning جهت تولید انواع نانو الیاف از محلول های پلیمری پرداخت. همچنین در آزمايشگاه، قسمت های مختلف دستگاه الکتروریسی معرفی  شد و عوامل موثر در اندازه، قطر و شکل نانوالیاف‌های تولید شده با این روش مورد بحث قرار گرفت. همچنين روند توليد داربست های نانوفیبری با استفاده از محلول "کایتوسان و پلی وینیل الکل (PVA)" به وسیله دستگاه الکتروریسی به صورت عملي آموزش داده شد.

 


١٣:٤٠ - 1396/12/06    /    شماره : ٣٢٢٢٤    /    تعداد نمایش : ٢٤٨خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.