پیوندها
صفحه اصلی > اخبار دانشجویی ستاد  
اخبار > برگزاری سمپوزیوم "سلول های بنیادی عصبی از علوم پایه تا بالین" در دانشگاه علوم پزشکی شیراز


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری سمپوزیوم "سلول های بنیادی عصبی از علوم پایه تا بالین" در دانشگاه علوم پزشکی شیراز

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی، در جهت ارتقای توانمندی های علمی و پژوهشی دانشجویان در تاریخ ۹ و ۱۰ آذر ماه سمپوزیوم دانشجویی "سلول های بنیادی عصبی از علوم پایه تا بالین"به همت شبکه دانشجویی علوم و فناوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی استان فارس با همکاری پژوهشگاه رویان و با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری سلول های بنیادی در دانشکده پزشکی شیراز برگزار شد.

در این سمپوزیوم دو روزه سخنرانان به ارائه مطالبی در خصوص مبانی پایه ای و کاربرد های بالینی سلول های بنیادی عصبی پرداختند.

 در آیین افتتاحیه سمپوزیوم ، دکتر احمد منبتی رییس سمپوزیوم ضمن خیر مقدم به حضار گزارشی کوتاه از فعالیت های آزمایشگاه تحقیقات دانشجویی پزشکی سلولی و مولکولی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در طول سال های اخیر ارائه داد. در ادامه دکتر حسن آذری و دکتر شیوا نعمتی دبیران علمی سمپوزیوم و دکتر بصیر هاشمی معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه به ارائه گزارش و تبیین فعالیت های صورت گرفته در این زمینه پرداختند.

پس از پایان مراسم افتتاحیه سخنرانان در روز اول سمپوزیوم به مبانی پایه سلول های بنیادی عصبی ،کاربرد آن در مدلسازی بیماری ها و نقش فناوری نانو در این حیطه و همچنین تکنیک های نوین تصویر برداری از مغز پرداختند.

در روز دوم اساتید حاضر سخنرانی هایی را در خصوص کاربرد های سلول های بنیادی عصبی در درمان برخی از بیماری ها همچون رتینو پاتی ،آلزایمر ، پارکینسون و... پرداختند و همچنین اساتید به دستاورد های موجود و چالش های پیش رو در این حیطه اشاره کردند.

در حاشیه این سمپوزیوم ۶ کارگاه عملی جهت ارتقای مهارت های آزمایشگاهی دانشجویان برگزار شد که از آن جمله می توان به کارگاه های زیر اشاره کرد:

-کارگاه مدلسازی آسیب نخاعی

-کارگاه استخراج سلول های بنیادی عصبی از مغز موش جنین و بالغ

-کارگاه تمایز و کشت سلول های بنیادی عصبی از سلول های بنیادی جنینی

همچنین جهت آشنایی دانش آموزان با مفاهیم بنیادین سلول های بنیادی عصبی بخش دانش آموزی نیز در نظر گرفته شد که جمعی از دانش آموزان مستعد و توانمند با همکاری پژوهش سرا های دانش آموزی در قالب دو کارگاه در این سمپوزیوم شرکت کردند.

با در نظر گرفته شدن امتیاز بازآموزی برای این سمپوزیوم، علاوه بر گروه های دانشجویی موجب آشنایی هرچه بیشتر متخصصین حوزه سلامت با این حیطه نوین و کاربردی و همچنین گسترش همکاری ها بین محققین علوم پایه و متخصصین حوزه بالینی شده است.

 

 ١١:١٣ - 1396/09/19    /    شماره : ٢٩٥٥٤    /    تعداد نمایش : ٣٩٥خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.