چاپ        ارسال به دوست

استفاده از ویرایش ژن برای کاهش عوارض جانبی احتمالی درمان AML به کمک سلول های CAR-T

محققان در مطالعه ای جدید به بررسی استفاده از روش ویرایش ژن برای کاهش عوارض جانبی احتمالی درمان بیماری لوکمی حاد میلوئیدی به کمک سلول های CAR-T پرداختند.

برای درمان AML به کمک سلول های CAR-T ، محققان مارکر CD33 را که بر روی سلول های توموری و هم سلول های بنیادی پیش ساز خونی مورد هدف قرار می دهند. به این دلیل که این مارکر در سلول های نرمال نیز بیان می شود این روش می تواند علاوه بر از بین بردن سلول های توموری موجب مرگ سلول های نرمال نیز شده و عوارض جانبی ایجاد کند.

جهت افزایش کارایی درمان، محققان با کمک ویرایش ژن، ژن بیان کننده مارکر CD33 را در سلول های نرمال حذف کردند. مطالعات پیشین نشان داده است که حذف این ژن هیچ اثر نامناسبی بر روی سلول های نرمال در مدل های حیوانی نمی گذارد. محققان این رویکرد را در مدل های موشی و میمون و همچنین سلول های انسانی در محیط آزمایشگاهی مورد بررسی قرار دادند و آن را موثر دانستند.

گام بعدی برای محققان بررسی این روش در کارآزمایی های بالینی است. علی رغم نتایج قابل توجه در آزمایشگاه، محققان خاطر نشان کردند که قصد دارند با احتیاط و دقت بالایی در مطالعات بالینی عمل کنند.

Reference:https://www.cell.com/cell/fulltext/S0092-8674(18)30590-7

 

 

 


١٣:٥٥ - 1397/03/23    /    شماره : ٣٥٠٨٨    /    تعداد نمایش : ٦٤٦خروج