چاپ        ارسال به دوست

ایران صاحب اولین کارخانه تولید فراورده‌های سلولی در منطقه شد

  

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی، اولین کارخانه تولید انبوه فراورده‌های سلولی منطقه با حضور معاون اول رئیس جمهور، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، رئیس جهاد دانشگاهی و جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به بهره‌برداری رسید.

با عقد قرارداد مشترک برای تولید انبوه سلول با مصارف بالینی بین شرکت دارویی برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) به عنوان سرمایه‌گذار و پژوهشکده رویان جهاد دانشگاهی به عنوان دارنده دانش فنی، "شرکت سل تک فارمد" به عنوان اولین شرکت دانش بنیان در حوزه تولید صنعتی محصولات و فراورده های سلولی در بهمن ماه 1392 تأسیس شد. از اهداف تأسیس این شرکت می‌توان به تولید انبوه سلول، تجاری‌سازی محصولات سلولی، ژن‌درمانی و مهندسی بافت، همکاری با مراکز و موسسات پژوهشی و تحقیقاتی برای توسعه محصولات جدید و حرکت به سوی صادرات فناوری اشاره کرد.

پس از آماده سازی زیرساخت‌ها و کسب تأییدیه‌های لازم کارخانه تولید فراورده‌های سلولی این شرکت در روز 25 اردیبهشت 1397 با حضور مقامات ارشد کشور مورد بهره‌برداری قرار گرفت. دکتر اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور، در آیین افتتاح این کارخانه گفت: از مسیری که دشمنان تصمیم گرفتند به مردم ایران ضربه بزنند، رشد و توسعه ایران را از همان مسیر پی می‌گیریم که یکی از این موارد، همین واحدی است که افتتاح شد. وی افزود: ایرانی دانشمند در هر نقطه دنیا که باشد، وقتی کشور در تهدید قرار بگیرد، پر و بال می‌زند که خدمتی انجام دهد. وی با اشاره به توانمندی بزرگی که کشور از نظر نیروی انسانی و پتانسیل فیزیکی و مادی در اختیار دارد، گفت: به فضل الهی هیچ آسیبی به توسعه کشور وارد نخواهد شد.

دکتر  سیدحسن هاشمی، وزیر بهداشت، در مراسم افتتاح اين مجموعه گفت: استفاده از سلول‌ها در درمان بیماری‌ا (سلول‌درمانی) نزدیک به نیم قرن قبل در دنیا مطرح شد و دانشمندان ایرانی نیز 3 دهه است که به پژوهش و تولید خدمات و محصولات در این حیطه اهتمام داشته‌اند. وی با اشاره به رتبه ۱۵ ایران در دنیا و رتبه اول در منطقه در زمینه استفاده از سلول درمانی تصریح کرد: ما دانشمندان بسیار خوبی در این زمینه داریم که امیدواریم این مجموعه‌ای که کار تولید انبوه سلول انجام می‌دهد، بتواند آنها را به هم پیوند زند. در این صورت هم‌افزایی حاصل می‌شود که می‌تواند فاصله ما را با کشورهای رقیب افزایش دهد.

وزیر بهداشت ادامه داد: بیش از ۲۵ سال است که درمان سرطان خون از طریق پیوند سلول‌های بنیادی خونساز در کشور انجام می‌شود؛ با وجود این، بهره‌گیری از فناوری‌های جدید در تولید محصولات سلول‌درمانی کمک می‌کند که توان بهتری در درمان بیماری‌ها داشته باشیم. وزیر بهداشت همچنین بیان کرد: حدود ۱۵ سال پیش رفتارهای ناصحیح و روش‌های غیرعلمی در زمینه سلول درمانی در مراکز علمی کشور اتفاق افتاد و از طریق رسانه‌ها تبلیغ شد و مردم را به زحمت انداختند. دانشمندان نیز دچار تردید شدند. با راه‌اندازی این کارخانه این مشکلات نیز برطرف می‌شود. وی افزود: معاونت درمان وزارت بهداشت نیز متعهد می‌شود که طی یک ماه آینده ضابطه مراکز درمانی که کار سلول درمانی انجام می‌دهند را تدوین و این استانداردها را به تمام کشور اعلام کند. دکتر هاشمی با اشاره به برخی تخلفاتی که در زمینه سلول درمانی در کشور اتفاق می‌افتد، گفت: این تخلفات در این حوزه کم نیست و بخشی از آن از چشم ما پنهان است. اگر بخش بالینی و علمی با هم پیوند بخورند، این دانش نیز در مسیر صحیح خود قرار داده می‌شود و از این رو نباید مقاومتی برای بخش بالینی ایجاد شود.

شایان ذکر است، در نتیجه پیگیری های ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی از طریق برگزاری جلسات با معاونت درمان وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو و همچنین اهتمام در نگارش آیین نامه تولید فراورده‌های سلولی و کسب مجوز تولید محصولات سلولی از نهادهای ذیربط، زمینه لازم برای تجاری‌سازی و ورود محصولات مبتنی بر سلول به بازار فراهم شد. شرکت "شرکت سل‌تک‌فارمد" نیز با بهره‌گیری از فضای ایجاد شده توانست با راه‌اندازی اولین کارخانه تولید انبوه سلول با ظرفیت 4500 محصول سلولی گام مهمی را در توسعه و تجاری سازی پزشکی بازساختی و سلول درمانی در کشور بردارد. این کارخانه در فضایی بالغ بر 1300 متر مربع در مجموعه شرکت دارویی تولید دارو واقع شده که شامل پنج خط تولید مجزا، آزمایشگاه های کنترل کیفی، انبارهای دارویی، امکانات اتوماسیون و سرورهای کنترلی است. خط تولید محصولاتی مانند منیوسل برای درمان حمله قلبی، ریکالرسل برای درمان ویتیلیگو، رنیودرم سل به منظور درمان پیری پوست، اسکار و آکنه، لیپوس سل برای درمان پیری پوست، مزستروسل با هدف درمان آرتروز و دستروسل برای درمان GVHD در این شرکت ایجاد شده است. این کارخانه با داشتن بالاترین استانداردها بر اساس معیارهای آمریکا و اروپا، قادر خواهد بود در آینده نزدیک ظرفیت تولید خود را به حداقل 50 هزار ویال سلولی در سال افزایش است.


١٧:٣٠ - 1397/02/26    /    شماره : ٣٤٣٦٤    /    تعداد نمایش : ٢٩٢خروج