چاپ        ارسال به دوست

سلول های ایمنی به طور غیر منتظره ای به عملکرد قلب کمک می کنند

سلول های ایمنی شناخته شده ای به نام ماکروفاژها دارای فهرستی طولانی از وظایف مختلف در بدن ما هستند. آن ها از بدن ما در مقابل باکتری ها دفاع می کنند، به فرآیند بهبود زخم کمک می کنند و وظایف حیاتی دیگری را نیز انجام می دهند. در مطالعه ای جدید محققان پی بردند که این نوع سلول ها در تنظیم ضربان قلب نیز بطور شگفت انگیزی موثر هستند. پس می توان به عنوان یک هدف درمانی جهت بی نظمی های ضربان قلب بر روی این نوع سلول ها کار کرد.

Douglas Zipes به عنوان یک الکتروفیزیولوژیست معتقد است که ماکروفاژ ها بطور واضحی در این امر دخیل هستند. ضربان قلب زمانی شروع می شود که دستگاه ضربان ساز، به نام گره سینوسی منجر به ایجاد یک سیگنال الکتریکی می شود که در بافت دهلیزی قلب منتشر می شود. اما برای رسیدن این سیگنال به بطن ها به عنوان اتاق های پمپاژ قلب، سیگنال نیاز به کمی کمک دارد. ساختار دیگری به نام گره بطنی سیگنال را جهت انقباض بطن ها تقویت می کند.

یک تیم تحقیقاتی در دانشکده پزشکی هاروارد به سرپرستی Matthias Nahrendorf به بررسی عملکرد سلول های ماکروفاژ در این فرایند پرداختند. هنگامی که تیم به بررسی موش هایی که فاقد ماکروفاژ بودند، متوجه شدند که ریتم های الکتریکی قلب حیوانات غیر طبیعی هستند. Nahrendorf  می گوید که جوندگان دارای یک بلوک AV هستند، که در آن گره AV قادر به ارسال سیگنال دهلیزی به بطن نیست. آن ها دریافتند که ماکروفاژ های موجود در گره AV در انسان و موش مشابه هستند.  هنگامی که محققان ماکروفاژها و سلولهای عضلانی قلب را با هم در ظروف کشت رشد دادند، متوجه شدند که دو نوع سلول از لحاظ فیزیکی به هم متصل شده و جریان الکتریسته را می توانند انتقال دهند. این گروه تحقیقاتی معتقد است که ماکروفاژ ها به سلول های عضلانی قلبی مجاور خود جهت انتقال جریان الکتریکی کمک می کنند.

Reference:http://www.sciencemag.org/news/2017/04/immune-cells-unexpectedly-help-heart-keep-its-beat

 

 


١٣:٥٠ - 1397/01/27    /    شماره : ٣٣٤٥٧    /    تعداد نمایش : ٢٦٠خروج