پیوندها
صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > توالی یابی ژنوم سمندرها برای درک چگونگی بازسازی بافت های پیچیده


  چاپ        ارسال به دوست

توالی یابی ژنوم سمندرها برای درک چگونگی بازسازی بافت های پیچیده

 

محققین در انستیتو کارولینسکا ژنوم یک سمندر را توالی یابی کرده اند که ژنوم آن تقریبا شش برابر ژنوم انسان است. در این بین آن ها خانواده ای از ژن ها را شناسایی کرده اند که می توانند سرنخ هایی را در مورد توانایی منحصربفرد این موجودات برای بازسازی بافت های پیچیده و هر بافت دیگر بدن ارائه دهند.

 سمندرها در بین مهره داران، توانایی خارق العاده ای در بازسازی بخش های پیچیده بدن شان دارند. اما منابع ژنومی محدودی که در مورد آن ها وجود دارد موجب شده است که درک ما از فرایند بازسازی بافت های بدن در سمندرهای بالغ ناچیز باشد. در این راستا محققین انستیتو کارولینسکا اطلاعات ژنومی و ترانسکریپتومی را در مورد گونه ای از سمندرهای ایبری به نام Pleurodeles waltl ارائه داده اند که یک گونه مناسب برای پژوهش های آزمایشگاهی است. آن ها دریافتند که میکروRNAهای خاص سلول های بنیادی جنینی به نام های miR-93b و miR-427/430/302 در طی بازسازی اندام حرکتی این موجودات بیان می شوند. علاوه براین، خانواده ای از متیل ترانسفرازها نیز بطور ویژه در ضمائم بالغی بیان می شود. با استفاده از تکنولوژی ویرایش ژنی CRISPR/Cas9، آن ها نشان دادند که برخلاف سمند آکسولوتل، Pax3 وجود دارد و برای تکوین ضروری است و برخلاف پستانداران، بازسازی عضلانی بدون ژن Pax7 دارای عملکرد نیز صورت می گیرد. این داده ها پایه ای را برای مطالعات ژنومی مقایسه ارائه می دهد و مدل هایی را برای بررسی ظرفیت بازسازی کنندگی در بین مهره داران فراهم می آورد.

این اولین بار بوده است که ژنوم سمندر به طور کامل توالی یابی شده است و نشان می دهد که نسخه های متعددی از میکروRNAهای خاص در این موجود وجود دارد که در مورد پستانداران تنها در سلول های بنیادی جنینی و سلول های توموری وجود دارند. با شناسایی نقش این میکروRNAها در فرایند بازسازی می توان از آن ها به عنوان مولکول هایی هدف یا ترکیبات بازسازی کننده در مورد موجودات عالی تر استفاده کرد.

Reference: https://www.nature.com/articles/s41467-017-01964-9

 

اخبار ستاد را در شبکه سلول های بنیادی دنبال کنید:

http://stemcell.isti.ir/uploads/9_680_7_app-release-1.apk : دریافت نرم افزار نسخه اندروید

https://appsto.re/us/7l7ckb.i: دریافت نرم افزار نسخه iOS

 

 


١٤:٥٧ - 1396/10/20    /    شماره : ٣٠٦٦٤    /    تعداد نمایش : ١٨٣خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.