پیوندها
صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > کاربرد سلول های بنیادی در دندانپزشکی


  چاپ        ارسال به دوست

کاربرد سلول های بنیادی در دندانپزشکی

دکتر نغمه بهرامی دبیر کارگروه دندان پزشکی ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول های بنیادی در گفتگو با روابط عمومی و امور بین الملل این ستاد گفت:  امروزه علم جدید در حیطه علوم پزشکی به سمت پزشکی شخصی پیش می رود تا برای هر بیمار با توجه به ساختار ژنومیک، سلول های سوماتیک وسلول های بنیادی موجود در فرد درمان های ویژه ای ارائه شود، استخراج سلول های بنیادی از فرد بیمار ، کشت و نهایتا استفاده از آن برای بیماران درمان موثری است که در علم مهندسی بافت به آن پرداخته می شود.

 هدف نهایی از بازسازی دندان، جایگزینی دندان از دست رفته با یک دندان بیولوژیک است. مهندسی بافت دندان مبتنی بر سلول های بنیادی، یک رویکرد امیدوار کننده برای ساخت دندان بیولوژیکی تلقی می شود. یکی از تحقیقات که مراحل ثبت اختراع خود را در کشور ایالات متحد امریکا گذرانده ،استفاده از سلول های بنیادی و تمایز آنها به سلول های سازنده مینای دندان  است که این سلول ها در عرصه پیشگیری و درمان پوسیدگی ها بسیار موثر هستند.

 (Method of co-culturing human endometrial stem cells and rat embryonic tooth bud cells to obtain ameloblast cells, US 20140370515)

سلول هاي بنيادي با منشاء دندان به طور خلاصه شامل:سلول هاي بنيادي پالپ دندان (DPSC) ،سلول هاي بنيادي دندان شيري (SHED)،سلول هاي بنيادي مشتق شده از پريودونتال ليگامنت( PDLSCs)، سلول هاي بنيادي پاپيلاي دندان (SCAPs)،سلول هاي بنيادي فولیکول دندانی (DFCs) می باشند.

از طرفی بسیاری از مشکلات استخوان فک بالا، پایین، گونه، غدد بزاقی و ناحیه سر به دلایل مختلف ( مانند ناهنجاری های مادرزادی، تروما) به صورت روتین با مواد مصنوعی و فلزی یا انواع گرفت های استخوانی درمان می شوند که با استفاده از سلول های بنیادی بدن خود  بیماران بجای استفاده از این مواد  میتوان به درمان بهتری دست پیدا کرد.

تحقیقات گسترده ای در عرصه بیمارانی که بر اثر عارضه دچار آسیب های بافت صورت و یا از بین رفتن غدد بزاقی، درحال انجام است که مرحله آزمایشگاهی را پشت سر می گذارند که در صورت کاربردی شدن، مزایای بسیاری برای بیماران در پی خواهد داشت.

https://patents.justia.com/patent/20140370515

 


١٢:٠٠ - 1396/10/20    /    شماره : ٣٠٦٤٠    /    تعداد نمایش : ٣٠٩خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.