پیوندها
صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > ویرایش دقیق تر ژنوم به کمک تکنیک CRISPR-Cas9 با کمک نوعی کیت جدید


  چاپ        ارسال به دوست

ویرایش دقیق تر ژنوم به کمک تکنیک CRISPR-Cas9 با کمک نوعی کیت جدید

در طی پنج سال گذشته، تکنولوژی CRISPR-Cas9 به علت سهولت و هزینه کم، حوزه ویرایش ژن را بطور کلی تغییر داده است. اثرات Off-target و ضریب خطای بالا در حدود 50%، محدودیت های اصلی سیستم CRISPR برای تصحیح خطای مسبب بیماری ژنتیکی است.

در روش و کیت معرفی شده جدید، محققان دانشگاه ویسکانسین برای اینکه دقت سیستم CRISPR را افزایش دهند از چسب های مولکولی (RNA aptamer) برای سر هم کردن و ارائه کیت کامل CRISPR به جایگاه هدف استفاده شده است و این در حالی است که در روش قبلی (استاندارد) استفاده از تکنولوژی CRISPR، هر یک از اجزای این سیستم ویرایش ژنی بصورت مجزا به درون سلول ها انتقال می یافتند.

در این روش علاوه بر سیستم CRISPR، توالی الگو برای تصحیح جایگاه هدف توسط سیستم های تعمیری نیز تعبیه شده است. چسب مولکولی باعث می شود توالی الگو نزدیک به جایگاه برش باقی بماند تا بعنوان الگوی به کار رفته در سیستم های تعمیری استفاده شود . استفاده از مواد غیر ویروسی نیز ا ز دیگر ویژگی های این کیت است که فرآیند های کارخانه ای را آسان و نگرانی های ایمنی را کاهش می دهد.

طبق ادعای مخترعین، می توان به این کیت یک Tag فلئورسنتی اضافه کرد که موجب کمک به محققین برای شناسایی توالی هدف ویرایش شده در جمعیت سلولی می شود. در این مطالعه دقت 98% برای سیستم در ویرایش ژنوم بدست آمده است. به کمک این تکنولوژی می توان بیماری هایی که یک خطای ژنتیکی باعث ایجاد بیماری می شود را بطور موثرتری درمان نمود.

Reference: https://www.nature.com/articles/s41467-017-01875-9

 

 


٠٨:٥٢ - 1396/09/14    /    شماره : ٢٩٤٣٤    /    تعداد نمایش : ٢١٩خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.