پیوندها
صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > ترمیم تاندون به کمک کامپوزیت های غنی از سلول توسط دانشمندان ایرانی


  چاپ        ارسال به دوست

ترمیم تاندون به کمک کامپوزیت های غنی از سلول توسط دانشمندان ایرانی

تاندون ها قابلیت پائینی جهت ترمیم یافتگی دارند. دلیل این امر حجم سلولی و محیط عروقی محدود می باشد که موجب پاسخ بالینی محدود به درمان هایی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد.

به دلیل اینکه آسیب های مربوط به تاندون ها بیشتر در بزرگسالان دیده می شود موجب افزایش هزینه های اقتصادی-اجتماعی در سیستم های بهداشتی کشورها می شود.

در مطالعه که توسط دکتر خادم حسینی و دکتر تمایل، محققان ایرانی دانشگاه هاروارد صورت گرفت، آن ها بافت های کامپوزیتی پوشش داده شده با یک لایه هیدروژل سلولی را ایجاد کردند که می تواند برای جابجایی بافت آسیب دیده با بافت سالم با هدف ترمیم تاندون ها مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر این، این کامپوزیت های فیبری می توانند برای ساختن سازه های سه بعدی مورد استفاده قرار گیرند و ساختار و خواص مکانیکی بافت نرم، از جمله تاندون ها و رباط ها را شبیه سازی کنند.

سلول های تمایز یافته تاندونی از طریق هیدروژل به روی سطح بافت هدف انتقال می یابند. در این فرآیند مشاهده شد که میزان بیان ژن های مرتبط با تاندون ها مانند scleraxis و tenascin C و ژن های مرتبط با بازسازی ماتریکس یعنی MMP1 و MMP2 افزایش یافته است. این سلول ها قادر به تولید یک ماتریس غنی از کلاژن هستند که محیط طبیعی خود را بازسازی می کنند، که ساختارا قابل مقایسه با بافت تاندون طبیعی است.

برای مطالعه بیشتر در مورد این مقاله می توانید از لینک ذیل استفاده کنید:

Reference: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/term.2605/full

اخبار ستاد را در شبکه سلول های بنیادی دنبال کنید:

http://stemcell.isti.ir/uploads/9_680_7_app-release-1.apk : دریافت نرم افزار نسخه اندروید

https://appsto.re/us/7l7ckb.i: دریافت نرم افزار نسخه iOS

 

 


١٣:٥٦ - 1396/08/23    /    شماره : ٢٨٩١٥    /    تعداد نمایش : ٢٧٣خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.