پیوندها
صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > مطالعه پیش بالینی استفاده از پیوند سلول های بنیادی خونساز در درمان بیماری آتاکسی فردریش


  چاپ        ارسال به دوست

مطالعه پیش بالینی استفاده از پیوند سلول های بنیادی خونساز در درمان بیماری آتاکسی فردریش

آتاکسی فردریش نوعی بیماری ژنتیکی است که علائم آن شامل از دست دادن کنترل نقص گفتاری و نارسایی‌های قلبی و عصبی می‌باشد. آتاکسی از بیماری های نورولوژیکی است که با ناهماهنگی در حرکات، بی ثباتی در استقرار بدن، ناهنجاری در راه رفتن همراه است.

توارث این بیماری به شکل اتوزوم مغلوب می‌باشد. علت این بیماری جهش در ژن فراتاکسین که بر روی کروموزوم ۹ قرار دارد می‌باشد.ژن FRDA یا FXN واقع در کروموزوم 9q13 در ارتباط با این بیماری شناخته شده است. این ژن مسئول تولید پروتئین میتوکندریایی فراتاکسین (frataxin ) می باشد. در اثر این بیماری بافت عصبی در نخاع، بویژه نورون ها تحلیل می‌رود. در این بیماری نخاع نازک شده و مقداری از میلین خود را از دست می‌دهد.

محققان دانشگاه کالیفرنیا در مطالعه به بررسی اثر پیوند سلول های بنیادی خونساز برای درمان مدل های موشی مبتلا به بیماری آتاکسی فردریش پرداختند. در این مطالعه آن ها مشاهده کردند که ضعف عضلانی و توان حرکتی این موش ها بعد از پیوند بدلیل کاهش میزان از بین رفتن نورون های حسی و همچنین افزایش ظرفیت میتوکندریایی مغز، عضلات اسکلتی و قلب بهبود یافته بود.

سلول های پیوند شده، در مدل های موشی مبتلا به بیماری آتاکسی فردریش در مغز و نخاع به سلول های میکروگلیا و ماکروفاژ در عضلات حرکتی و قلب تمایز یافته بودند. با افزایش بیان ژن FXN و تولید پروتئین فراتاکسین توسط این سلول های تمایز یافته حاصل از پیوند، علائم بیماری آتاکسی فردریش در مدل های موشی بهبود یافت.

بنابر این محققان پیوند سلول های بنیادی خونساز را به عنوان روشی برای درمان بیماری آتاکسی فردریش پیشنهاد می دهند و انجام کارآزمایی های بالینی آن را مد نظر قرار دادند.

برای مطالعه بیشتر در مورد این مقاله می توانید از لینک ذیل استفاده فرمائید:

Reference: http://stm.sciencemag.org/content/9/413/eaaj2347

اخبار ستاد را در شبکه سلول های بنیادی دنبال کنید:

http://stemcell.isti.ir/uploads/9_680_7_app-release-1.apk : دریافت نرم افزار نسخه اندروید

https://appsto.re/us/7l7ckb.i: دریافت نرم افزار نسخه iOS

 


٠٨:٣٥ - 1396/08/23    /    شماره : ٢٨٨٩٦    /    تعداد نمایش : ٥٠٩خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.