پیوندها
صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > هدف قرار دادن RNA با استفاده از سیستم نوینی از CRISPR


  چاپ        ارسال به دوست

هدف قرار دادن RNA با استفاده از سیستم نوینی از CRISPR

محققان دانشگاه MIT و هاروارد نشان داده اند که یک سیستم ویرایش مبتنی بر CRISPR می تواند RNA را در سلول های پستاندار مورد ویرایش قرار دهد.

در مقاله ای که در مجله نیچر به چاپ رسیده است، این تیم از نوعی سیستم ویرایش ژن به نام CRISPR/Cas13  که محققان آن را به منظور کاهش میزان RNA سلول ها و RNA های نشان دار مورد استفاده قرار می دهند بهره گرفته اند. محققان قبلا از  CRISPR/Cas13 برای هدف قرار دادن RNA در سلول های باکتریایی استفاده کرده اند، اما اثبات این که این سیستم می تواند به طور ایمن و موثر در سلول های پستان کار کند، یک گام مهمی در جهت استفاده از این سیستم برای مطالعه بر روی بیماری های انسانی مطرح می شود.

این نوع از ابزار قابل برنامه ریزی برای تنظیم میزان RNA در سلول های پستانداران فرصت های جدیدی برای یادگیری نحوه عملکرد سلول ها و به طور بالقوه برای طراحی درمان های ایمن فراهم می کند. این سیستم راهکار جدیدی برای مطالعه عملکرد ژن ها فراهم می کند که بدون نیاز به تخریب توالی DNA ژن ها، تنها بصورت موقت بیان ژن در سطح RNA را دست کاری کرد.

در این مطالعه مشخص شده است که Cas13 که از گونه Leptotrichia wadei بدست می آید و معروف به LwaCas13a است بهترین عملکرد در سلول های پستانداران را دارد.

فرم غیرفعال از نظر اندونوکلئازی Cas13 یا همان deadCas13 قادر است به RNA هدف متصل شود و از این طریق می توان RNA مدنظر را در سلول ردیابی کرد. برای مطالعه بیشتر در مورد این مقاله می توانید از لینک ذیل استفاده فرمایید.

Reference: http://www.nature.com/nature/journal/vaop/ncurrent/full/nature24049.html?foxtrotcallback=true


اخبار ستاد را در شبکه سلول های بنیادی دنبال کنید:

http://stemcell.isti.ir/uploads/9_680_7_app-release-1.apk : دریافت نرم افزار نسخه اندروید

https://appsto.re/us/7l7ckb.i: دریافت نرم افزار نسخه iOS

 

 


١٣:٥٨ - 1396/07/19    /    شماره : ٢٧٩٠٣    /    تعداد نمایش : ٣٠٣خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.