صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > شتاب در رشد و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلول‌های بنیادی


  چاپ        ارسال به دوست

در مراسم اختتامیه جشنواره سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی عنوان شد:

شتاب در رشد و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلول‌های بنیادی

مسئول نمایشگاه و فن بازار دومین جشنواره سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در مراسم اختتامیه این رویداد رشد و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه سلول‌های بنیادی را دارای حرکتی شتاب‌دار دانست به گونه‌ای که تعداد این شرکت‌های دانش‏بنیان در سال‌های اخیر از عدد یک به 60 رسیده است.

به گزارش ستاد خبری دومین جشنواره ملی و کنگره بین‌المللی علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی بازساختی؛ علیرضا شعاع حسنی مسئول نمایشگاه و فن بازار دومین جشنواره سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در مراسم اختتامیه این رویداد اظهار کرد: ورود به بازار و تجاری سازی مسئله ای مهم در تمامی ایده ها و طرح های پژوهشی است که باید مدیریت درستی در کشور برای آن ایجاد شود. در سه سال گذشته در عرصه سلول های بنیادی فعالیت های خوبی انجام شد و تعداد شرکت های دانش بنیان این حوزه از عددی تک رقمی به عدد 60 ارتقاء یافت که تمامی آنها شرکت هایی محصول محور هستند که تعدادی نیز صادرات هم انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: در این جشنواره با توجه به محدودیت فضا بیش از 45 شرکت غرفه داشتند و دستاوردهای خود را ارائه دادند که برخی از آنها نیز قراردادهای خوبی را امضاء کردند. در فن بازار نیز 17 طرح فناورانه حضور داشتند فعالیت این بخش به قدری جالب و مهیج بود که 2 شرکت بدون حضور در فن بازار، در محوطه غرفه ها و نمایشگاه برای طرح فناورانه خود سرمایه گذار پیدا کردند. لازم به ذکر است که در این نمایشگاه شرکت همانندساز بافت کیش به عنوان شرکت دانش بنیان تولیدی برتر و شرکت ژن و سلول ایده آل به عنوان شرکت دانش بنیان نوپای برتر نمایشگاه برگزیده شدند.

شعاع حسنی همچنین بیان کرد: علاوه بر فن بازار و نمایشگاه بخش چالش های فناورانه نیز با استقبال مواجه شد در این بخش موضوعات جذاب برای استفاده از کشور مورد بررسی قرار گرفت و در فراخوانی منتشر شد تا شرکت هایی که قادر به تولید محصول در این بخش ها بودند اقدام کنند. در بخش چالش های فناورانه برای چالش روش های هدفمندسازی سلول هیچ طرحی حائز رتبه اول نشد اما طرح خانم سیدی توانست رتبه دوم را کسب کند. در چالش ساخت کیسه آفرزیس آقای معید دهقانپور موفق به کسب رتبه نخست و آقای علی قمری رتبه دوم را کسب کردند. در چالش ساخت کیت HLA نیز آقای خدابخشی از شرکت امرافرژن و آقای رضا شیرکوهی مشترکا رتبه دوم را کسب کردند.

در بخش بعدی نیز صمد محمدنژاد دبیر بخش جایزه ملی جشنواره توضیحاتی را ارائه داد و اظهار کرد: ستاد سلول‌های بنیادی معاونت علمی هر سال با هدف شناسایی، معرفی و تکریم این حوزه از علم و فناوری اقدام به اعطاء جایزه ملی سلول بنیادی و پزشکی بازساختی می کند که امسال نیز همزمان با برگزاری دومین دوره از جشنواره این جایزه به عنوان یکی از بخش های اهدا می شود.

وی با بیان اینکه مقاله برتر، ایده برتر، اختراع برتر، پایان نامه و پیشکسوت منتخب از بخش های این جایزه هستند گفت: 63 ایده برتر، 36 اختراع برتر، 6 پایان نامه به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که داوری توسط اساتید برجسته حوزه سلول های بنیادی در چندین مرحله انجام شد و در نهایت برگزیدگان در مراسم امروز معرفی می شوند.

دومین جشنواره ملی و کنگره بین‌المللی علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی و پزشكي بازساختی در تاریخ 22 تا 24 تیر ماه 1396 توسط ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سالن اجلاس سران تهران برگزار شد.

 


١٦:١٨ - 1396/04/25    /    شماره : ٢٥٥٣٢    /    تعداد نمایش : ٥٤١خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.