چاپ        ارسال به دوست

ژاپن درمان آسیب‌های نخاعی توسط سلول‌های بنیادی را آزمایش می‌کند

تیمی از محققان ژاپنی، یک آزمایش بی‌سابقه با استفاده از یک نوع سلول بنیادی جهت تلاش برای درمان آسیب نخاعی انجام خواهند داد. این تیم در دانشگاه Keio توکیو جهت انجام آزمایشاتی با استفاده از سلول‌های بنیادی پرتوان القایی (iPS)، که پتانسیل ایجاد هر نوع سلولی در بدن را دارند، برای درمان بیماران با آسیب‌های نخاعی جدی، از دولت تاییدیه گرفته است.

این تیم دو میلیون سلول iPS را به ستون فقرات بیمار انتقال می‌دهد و پس از آن، بیماران از طریق توانبخشی و طی یک سال تحت نظارت قرار می‌گیرند. البته محدودیت‌های شدیدی در تعداد شرکت کنندگان لازم است، چراکه این فرآیند یک آزمایش جدید بوده و در واقع اولین آزمایش بالینی جهان محسوب می‌شود.

این تیم تحقیقاتی امیدوار است که در صورتی که بتواند ایمنی این تکنیک را از طریق کارآزمایی بالینی تأیید کند، اثربخشی و ایمنی در درمان آسیب های مزمن نخاعی را نیز در آینده آزمایش کند.

در ماه نوامبر سال پیش، بعد از آن که محققان این اعلامیه را ارسال کردند، سلول‌های iPS را به مغز یک بیمار فرستادند تا بیماری پارکینسون را درمان کنند. این مرد پس از عمل جراحی سرحال بود و او را به مدت دو سال تحت نظارت قرار خواهند داد. محققان در عملیاتی که حدود سه ساعت طول کشید، 2.4 میلیون سلول iPS را به سمت چپ مغز این بیمار تزریق کردند.

بیماری پارکینسون یک بیماری مزمن و تحلیل‌رونده عصبی است که بر سیستم حرکتی بدن تاثیر می‌گذارد و اغلب باعث لرزش و سایر مشکلات در حرکت می‌شود.

 

 

Reference:https://medicalxpress.com/news/2019-02-japan-trial-spinal-cord-injuries.html

 


١٥:١٩ - 1397/12/22    /    شماره : ٤٢٩٩١    /    تعداد نمایش : ١٠٢خروج