چاپ        ارسال به دوست

مبارزه با مالاریا به کمک مهندسی ژنتیک

محققان دانشگاه  Johns Hopkinsاز ابزار ویرایش ژن  CRISPR/Cas9برای ایجاد پشه‌های مقاوم به بیماری مالاریا استفاده کرده‌اند. محققان در این روش از ابزار ویرایش ژن CRISPR برای حذف یک ژن خاص در پشه‌های مهندسی شده که نسبت به انگل مالاریا بسیار مقاوم هستند، استفاده کرده‌اند.

بر اساس آخرین گزارش سازمان بهداشت جهانی، 216 میلیون مورد بیماری مالاریا در سال 2016 دیده شده است که در نهایت این بیماری منجر به مرگ 445 هزار نفر شده است. پشه‌های ماده  "Anopheles gambiae" مظنون اصلی هستند.

محققان دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه  Johns Hopkins در این مطالعه یک ژن بنام "FREP1" را مورد بررسی قرار داده‌اند. به دلایلی که به طور کامل درک نمی‌شود، این ژن یک پروتئین مخصوص ایمنی را رمزگشایی می‌کند و به انگل مالاریا کمک می‌کند در روده پشه زنده بماند. با برداشتن ژن FREP1 با استفاده از روش CRISPR، این تیم توانست احتمال زنده ماندن انگل مالاریا را که با بالغ شدن ممکن بود به انسان‌ها آسیب برساند، کاهش دهد.

George Dimopoulos نویسنده ارشد این مطالعه می‌گوید: مطالعه ما نشان می‌دهد که ما می‌توانیم از این فناوری جدید ویرایش ژن CRISPR برای خلق پشه‌های مقاوم به مالاریا از طریق حذف ژن عامل میزبان استفاده کنیم. مقاومت در برابر انگل‌های مالاریا که توسط حذف ژن FREP1  به دست می‌آید، بسیار قوی است. این تکنیک قادر به کاهش شماری از پشه‌های ناقل مالاریا بود.

ویرایش ژنتیکی چندان شفاف نبود. محققان دریافتند که پشه‌های مهندسی شده آهسته‌تر از همتایان طبیعی خود رشد کرده‌اند و احتمال تغذیه آنها با خون کمتر است. Dimopoulos افزود: ما اکنون در حال ایجاد پشه‌هایی هستیم که در آنها ژن FREP1 فقط در روده بزرگسال غیرفعال خواهد بود. وی افزود: اگر شما بتوانید پشه‌های معمولی و وحشی را با این پشه‌های اصلاح شده جایگزین کنید، احتمالا تاثیر قابل توجهی در سرایت بیماری مالاریا به وجود خواهد آمد.

Reference:https://www.jhsph.edu/news/news-releases/2018/gene-knockout-using-new-crispr-tool-makes-mosquitoes-highly-resistant-to-malaria-parasite.html

 

 


١٤:٠٣ - 1397/03/22    /    شماره : ٣٥٠٥٤    /    تعداد نمایش : ٢١٨خروج