پیوندها
صفحه اصلی > آرشیوها > آرشیو اخبار تب منو 
اخبار > روزه داری می تواند باعث عملکرد بهتر سلول های بنیادی روده شود


  چاپ        ارسال به دوست

روزه داری می تواند باعث عملکرد بهتر سلول های بنیادی روده شود

چندین دهه است که مطالعات متعدد نشان داده است که رژیم های سخت و کم کالری می توانند کلیدی برای داشتن یک زندگی طولانی تر و سالم تر باشند. اما دلیل آن چیست؟ مطالعه جدیدی که اثرات ناشتا در موش ها را بررسی می کند به نظر می رسد که پاسخی برای این سوال داشته باشد. 24 ساعت محدودیت کالری باعث تغییر مسیر متابولیکی در سلول ها شده و می تواند فرایند تکثیر سلول های بنیادی در روده را تقویت کند. این سلول ها قابلیت ترمیم بافت های آسیب دیده در روده که با افزایش سن رابطه مستقیم دارند را می توانند داشته باشند بنابراین نقش کلیدی در سلامت فرد دارند.

Omer Yilmaz زیست شناس دانشگاه MIT می گوید: روزه داری تاثیرات فراوانی بر روی عملکرد روده دارد که شامل افزایش فرایند ترمیم و بازسازی بافت های آسیب دیده و همچنین مقابله موثرتر با عفونت ها و سلول های سرطانی می شود. این مطالعه نشان می دهد که مسیر متابولیکی سلول های بنیادی روده از مصرف کربوهیدرات به مصرف چربی تغییر می یابد. که این تغییر باعث تغییر در فعالیت آن ها نیز می شود.

محققان سلول های بنیادی محیط روده را به اصطلاح " نیروی محرکه روده " می نامند. در حالت عادی این سلول ها سطح روده را هر پنج روز یکبار بازسازی می کنند در حالی که با تغییر مسیر متابولیکی از قند به چربی این بازسازی می تواند زودتر انجام گیرد. در محیط آزمایشگاه، تیم تحقیقاتی Yilmaz سلول های بنیادی روده موش هایی که به مدت 24 ساعت تحت رژیم غذایی بودند را استخراج کرده و کشت دادند و مدل ارگانوئید آن را تولید کردند. آن ها مشاهده کردند که قدرت تکثیر و بازسازی سلول های بنیادی استخراج شده از موش های تحت رژیم غذایی دو برابر موش های شاهد است.

در بررسی RNA موش ها مشخص شد که رژیم غذایی باعث افزایش بیان یک فاکتور رونویسی به نام  PPARsمی شود که در متابولیسم اسیدهای چرب نقش دارد و این فرایند باعث تغییر متابولیسم سلول از مصرف گلوکز به چربی می شود که محرک افزایش قدرت ترمیم و بازسازی سلول ها می شود.

Reference:https://www.cell.com/cell-stem-cell/fulltext/S1934-5909(18)30163-2

 

 


١٤:٢٠ - 1397/02/26    /    شماره : ٣٤٣٥٨    /    تعداد نمایش : ١١٨خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.