پیوندها
صفحه اصلی > آرشیوها > آرشیو اخبار تب منو 
اخبار > سلول های بنیادی راهی برای مقابله با اختلال های خونریزی


  چاپ        ارسال به دوست

سلول های بنیادی راهی برای مقابله با اختلال های خونریزی

محققان دانشگاه اوزاکا در ژاپن، گروه جدیدی از سلول های بنیادی را  شناسایی شده کرده اند که سلول های بنیادی اندوتلیال عروقی نامیده می شوند. این سلول ها قادر به ترمیم عروق آسیب دیده و در نتیجه باعث کاهش علائم خونریزی در یک مدل موش هموفیلی شده اند. بنابراین این سلول ها ممکن است گزینه مناسبی برای درمان این اختلال خونریزی باشند.

سلولهای اندوتلیال عروقی (EC) جزء اصلی سطح داخلی عروق خونی هستند. آن ها مسئول ثبات عملکرد عروق خونی هستند که با ترمیم عروق آسیب دیده و یا تشکیل عروق جدید به این فرایند کمک می کنند. تا به امروز گمان بر این بود که مجموعه ای از سلول ها در سلول های اندوتلیالی قابلیت تکثیر و ترمیم بافت ها را در صورت نیاز دارند اما با کشف سلول های بنیادی اندوتلیال عروقی مشخص شد که این قابلیت ترمیمی از این سلول ها نشآت می گیرد.

Nobuyuki Takakura می گوید: ما به دنبال یک پروتئین سطحی بر روی سلول های بنیادی اندوتلیال عروقی بودیم که در این سلول ها به میزان بسیار بالاتری نسبت به سلول های اندوتلیال عروقی عادی بیان می شود. این امر به ما این امکان را می دهد که یک مجموعه همگن از سلول های بنیادی اندوتلیال را جدا کنیم.

این تیم تحقیقاتی متوجه شد که یک پروتئین سطح سلولی به نام CD157 به مقدار زیاد در سلول های بنیادی اندوتلیال عروقی بیان می شود. این نوع سلول ها در تمام سیستم عروقی موش بالع پراکنده شده بودند. در تمامی رگ های بزرگ دیده شدند اما در رگ های کوچک متنند مویرگ ها اثری از آن ها نبود. بر اساس حضور CD157، محققان این رده اختصاصی از سلول ها را جدا کرده و آنها را به موش هایی با آسیب کبدی پیوند زدند. این سلول ها نه تنها در موش ها تکثیر می شدند، بلکه به طور گسترده ای برای بازسازی شبکه عروق خونی که آسیب دیده بود، کمک کردند. یک ماه پس از پیوند سلول های غنی از CD157 موجب ایجاد ورید های پورتال ، ونول های پورتال، سینوزوئید، ونول های کبدی و شریانها - اساسا هر نوع رگ خونی در یک کبد سالم بود- شدند.

این یافته نشان داد که سلول های بنیادی اندوتلیال عروقی قادر به ترمیم و بازسازی عروق آسیب دیده و تشکیل عروق جدید هستند که می تواند در درمان بیماری های عروقی به کار گرفته شوند.

Reference:https://www.cell.com/cell-stem-cell/fulltext/S1934-5909(18)30010-9

 

 


٠٨:٤٣ - 1397/02/26    /    شماره : ٣٤٣٢٠    /    تعداد نمایش : ٧٨خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.