پیوندها
صفحه اصلی > آرشیو اخبار تب منو 
اخبار > شرکت دانش بنیان زیست مهندسی سینا التیام از شرکت های پیشرو کشوردر زمینه مهندسی بافت و پزشکی باز ساختی


  چاپ        ارسال به دوست

شرکت دانش بنیان زیست مهندسی سینا التیام از شرکت های پیشرو کشوردر زمینه مهندسی بافت و پزشکی باز ساختی

 

 دکتر سمیه کاظم‏ نژاد مدیر عامل شرکت دانش بنیان زیست مهندسی سینا التیام در گفت و گو با روابط عمومی و امور بین الملل ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول های بنیادی به معرفی فعالیت ‏های شرکت پرداخت.

این شرکت در اواخر سال 1394 در مرکز رشد فناوری سلامت ابن سینا وابسته به پژوهشگاه علوم پزشکی-جهاد دانشگاهی ابن سینا توسط چندتن از اعضای هیئت علمی تاسیس شد و توانست تنها چند ماه پس از تاسیس در سال 95 مجوز دانش بنیانی را کسب کند. این شرکت با عرضه انواع سلول هاي بنيادي و خدمات مربوط به كشت سلول، طراحی و تولید انواع داربست هاي زیستی و بیوکامپوزیت ها به حوزه گسترده سلول‏ های بنیادی و پزشکی بازساختی پا نهاد. در ادامه با تدوين پروتكل هاي سنتز و مهندسي بافت هاي مختلف، مطالعات برون تنی پيش باليني، درون تني و حيواني بافت‏ های مهندسی شده توانست خود را در این حوزه روبه رشد تثبیت کند.

طراحي و ساخت دستگاه چاپگر زيستي سه بعدي، ترميم و بازسازي بافت پوست با استفاده از داربست هاي تلفيقي و سلول هاي كراتينوسايت و فيبروبلاست، ساخت و ارزيابي داربست هاي اصلاح شده با منشا پرده جنيني به منظور ترميم پوست، جداسازي و تخليص كلاژن نوع يك و ساخت، ارزيابي و بهينه سازي داربست هاي سه بعدي بر پايه فيبروئين ابريشم جهت ترميم ضايعات غضروفي از پروژه های واحد تحقیق و توسعه این شرکت است که با موفقیت پایان یافته است.

در حال حاضر نیز كارآزمايي باليني اثر بخشي بافت مهندسي شده حاصل تلفيق كندروسيت هاي اتولوگ و داربست هاي دو لايه بر پايه فيبروئين و كلاژن در درمان ضایعات غضروفی استخوانی با مشارکت پزشکان فوق تخصص ارتوپدی زانو با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‏ های سلول‏ های بنیادی در حال اجراست و تاکنون تعدادی بیمار به صورت داوطلب در این کارآزمایی شرکت کرده ‏اند که نتایج اولیه آن رضایت بخش بوده است.

همچنین زخم پوش پوستی تولید شده توسط این شرکت دانش بنیان برای درمان زخم پای دیابتی نیز در حال کارآزمایی بالینی می‏باشد. این شرکت مصمم است که با گسترش فعالیت های واحد تحقیق و توسعه و اخذ تاییدیه از نهادهای مربوطه در خصوص فراورده های تولید شده گامی در جهت کمک به درمان بیماری ها و ضایعات غضروفی و پوستی با کمک فناوری مهندسی بافت بر دارد.

 

اخبار ستاد را در شبکه سلول های بنیادی دنبال کنید:

http://stemcell.isti.ir/uploads/9_680_7_app-release-1.apk : دریافت نرم افزار نسخه اندروید

https://appsto.re/us/7l7ckb.i: دریافت نرم افزار نسخه iOS

 

 

 

 ١١:٣٧ - 1396/10/23    /    شماره : ٣٠٧٠٠    /    تعداد نمایش : ٤١٢خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.