پیوندها
صفحه اصلی > آرشیو اخبار تب منو 
اخبار > سلول درمانی موفق پاراپلژی در مطالعات پیش بالینی


  چاپ        ارسال به دوست

سلول درمانی موفق پاراپلژی در مطالعات پیش بالینی

سلول‌های بنیادی انسان طی درمانی که فعلا فقط روی موش‌ها امکان‌پذیر است می‌تواند موش‌های پاراپلژی(فلج) را دوباره به حرکت درآورند. این سلول ها اساسا به پرکردن یک شکاف که دانشمندان در ستون فقرات این حیوانات یافته‌اند، کمک کردند.

"پلژی" به معنی فلج کامل در عضلات به خصوص اندام‌ها است. پاراپلژی (Paraplegia) نیز به معنی فلج کامل پاها و تنه در هر دو سمت(هر دو پا) به جز دست‌ها است. پاراپلژی اشاره به آسیب نخاعی زیر سطح مهره اول پشتی(T1) دارد. معمولا این نوع از آسیب منجر به ضعف عضلانی و تغییرات حسی در تنه و پاها می‌شود. افراد گرفتار پاراپلژی دچار آسیب به طناب نخاعی عصب توراسیک T2 تا پایین عصب خاجی S5 می‌باشند. این افراد کنترل ارادی ادرار خود را از دست می‌دهند و معمولا از سوند ادراری استفاده می‌کنند. همچنین برای دفع مدفوع آموزش می‌بینند تا این کار را بصورت نیمه ارادی و تحت کنترل در آورند.

در این پژوهش گروهی از محققان اروپایی به رهبری دکتر لونبرگ، سلول‌های بنیادی را از پرده غشای دهان داوطلبان برداشتند. سلول‌های بنیادی می‌توانند به هر نوع سلولی در بدن متمایز یابند. در این مورد، سلول های بنیادی را به سلول‌های حمایت‌کننده که عوامل ترشحی برای رشد سلول های عصبی را تولید و به بقا آن ها کمک می کنند تمایز دادند.

محققان همچنین بافت‌هایی ایجاد کرده‌اند که به شکل یک داربست سه بعدی ساخته شده‌اند. این بافت با سلول‌های بنیادی و با ترومبین و فیبرینوژن انسان برای تثبیت و حمایت از نورون‌ها در نخاع همراه شد و سپس بر روی نخاع موش‌های پاراپلژی، در نقاطی که بند نخاع کاملا قطع شده بود، کاشته شد.

سه هفته پس از انجام این عمل، 42 درصد موش‌ها توانایی قابل توجهی در تحمل وزن در پاهای عقب خود داشتند و تا حدی توانایی حرکت داشتند. علاوه بر این، 75 درصد از موش‌ها شروع به واکنش در پاها و دم کردند. همچنین نشان می‌داد که نخاع شروع به بهبودی می‌کند. در مقابل، یک گروه از موش‌های پاراپلژی که هیچ پیوندی دریافت نکرده بودند، بهبودی در تحرک و واکنش‌های حسی نداشتند. شایان ذکر است که این روش در همه موش‌هایی که تحت پیوند سلول های بنیادی قرار گرفتند، کارایی نداشت. دانشمندان هنوز سعی در پی بردن به دلیل رخ دادن این اتفاق دارند.

دکتر لونبرگ می‌گوید: هنوز در ابتدای راه قرار داریم و برای کارآزمایی بالینی آن در انسان باید با دقت بیشتری به مطالعه و بررسی پرداخت ولی در کل نتایج این تحقیق امیدوار کننده است. در نهایت آن ها امیدوارند این روش درمانی بتوانند در افراد مبتلا به صدمات نخاعی استفاده شود.

Reference: https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnins.2017.00589/full

 

اخبار ستاد را در شبکه سلول های بنیادی دنبال کنید:

http://stemcell.isti.ir/uploads/9_680_7_app-release-1.apk : دریافت نرم افزار نسخه اندروید

https://appsto.re/us/7l7ckb.i: دریافت نرم افزار نسخه iOS

 ١٤:٢٧ - 1396/09/13    /    شماره : ٢٩٤١٦    /    تعداد نمایش : ٢٠٣خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.