پیوندها
صفحه اصلی > آرشیوها > آرشیو اخبار تب منو 
اخبار > سرمايه گذاري رقابتي در ژاپن براي استفاده از سلول های iPS در پزشکی بازساختی


  چاپ        ارسال به دوست

سرمايه گذاري رقابتي در ژاپن براي استفاده از سلول های iPS در پزشکی بازساختی

Masaya Nakamura پزشکی ژاپنی است که به مطالعه بر روی درمان صدمات نخاعی با استفاده از پزشکی بازساختی می پردازد. دلیل اینکه او، این حوزه از پزشکی را انتخاب کرده است صدمه ای است که دوست او در دوران جوانی طی حادثه ای با آن روبرو شد و منجر به فلج شدن او از ناحیه گردن به پائین شد و دکتر Nakamura را به فکر پیدا کردن راهی برای درمان او انداخت.

در حال حاضر، دکتر Nakamura استاد دپارتمان جراحی ارتوپدی در دانشگاه Keio و عضو گروهی از محققان و پزشکان برجسته در زمینه پزشکی بازساختی می باشد. این محققان بر این باورند که زندگی بیماران مبتلا به بیماری پارکینسون، نارسایی قلبی، نابینایی، فلج و دیگر بیماری های ناتوان کننده را می توان با استفاده از سلول های بنیادی "القایی" و یا سلول های iPS بهبود داد. Nakamura اعتقاد دارد که استفاده از سلول های iPS می تواند کلیدی برای درمان چنین بیمارانی از جمله دوست قدیمی خود باشد.

یاماناکا، دانشمند ژاپنی از دانشگاه کیوتو، در سال 2006، تکنولوژی تولید سلول های iPS را که در آن سلول های بالغ با تمایززدایی به سلول های بنیادی تبدیل می شوند را کشف کرد و بر اساس این یافته خود موفق به کسب جایزه نوبل در سال 2012 گردید. این موفقیت موجب شد که دولت ژاپن با تزریق 1 میلیارد دلار برای تحقیقات بر روی این سلول ها، ژاپن را تبدیل به پیشرو در زمینه تحقیقات مبتنی بر iPS در سطح جهان کند. با این حال کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، کانادا و چند کشور دیگر نیز در حال تبدیل شدن به رقیبانی جدی برای ژاپن در این عرصه می شوند و محققان بر این عقیده اند که ژاپن باید سریعتر تحقیقات خود را به سمت کارآزمایی بالینی سوق دهد.

بر همین اساس ناکامورا و دیگر محققان در دانشگاه Keio مطالعات خود را بر روی کارآزمایی های بالینی متمرکز کرده اند. در سال آینده، آن ها قصد دارند سلول های iPS که می توانند به انواع مختلف سلول های عصبی تمایز یابند را به نه بیمار بزرگسال مبتلا به صدمات نخاعی پیوند کنند. این نوع پیوند پیش از این در مدل های موشی مورد آزمایش قرار گرفته است و دیده شده است که با این نوع پیوند توانایی حرکتی موش های دارای ضایعه نخاعی بهبود یافته است.

اما باید توجه داشت که این روش می تواند خطرناک نیز باشد. اگر سلول های iPS به سلول های مورد نظر تمایز نیابند می توانند با تکثیر مداوم موجب شکل گیری تومور های سرطانی شود. اما Hideyuki Okano استاد دانشگاه Keio با ابداع روشی سلول های iPS ای که کاملا تمایز نیافته اند را از سلول های تمایز یافته می تواند جدا کند. در نتیجه توموری در مدل های موشی پیوند شده با این نوع سلول های iPS مشاهده شد.

Reference: https://asia.nikkei.com/Features/Cover-story/Japan-faces-new-competition-in-the-race-for-regenerative-medicine?n_cid=NARAN1507

 

اخبار ستاد را در شبکه سلول های بنیادی دنبال کنید:

http://stemcell.isti.ir/uploads/9_680_7_app-release-1.apk : دریافت نرم افزار نسخه اندروید

https://appsto.re/us/7l7ckb.i: دریافت نرم افزار نسخه iOS

 

 


٠٩:٣٨ - 1396/08/22    /    شماره : ٢٨٨٦٠    /    تعداد نمایش : ١٦١خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.