پیوندها
صفحه اصلی > آرشیوها > آرشیو اخبار تب منو 
اخبار > امکان تبدیل سلول های بنیادی گوش داخلی به نورون های شنوایی


  چاپ        ارسال به دوست

امکان تبدیل سلول های بنیادی گوش داخلی به نورون های شنوایی

بر طبق یک تحقیق جدید که توسط دانشمندان دانشگاه Rutgers در نیوبرانزویک انجام شده، سلول‌های بنیادی گوش می‌توانند به نورون‌های شنوایی تبدیل شوند و روند ناشنوایی را معکوس کنند.

اما نکته اینجاست که این پروسه همچنین می‌تواند سبب شود تا سلول ها با سرعت بیشتری تقسیم شوند و خطر ابتلا به سرطان را ایجاد کنند.  کلوین وای کوان نویسنده ارشد این مطالعه و استادیار گروه زیست شناسی سلولی و علوم اعصاب در دانشکده هنر و علوم اظهار کرد: خبرهای امیدوار کننده از این پژوهش این است که سلول‌های بنیادی که به نورون‌های شنوایی تبدیل می‌شوند، حداقل در ظروف آزمایشگاهی قابل کنترل هستند.

مطالعات نشان می‌دهد که سلول‌های مویی گوش داخلی صداها را به سیگنال‌های عصبی تبدیل می‌کنند که توسط نورون‌های گانگلیون مارپیچی به مغز انتقال می یابند. از دست دادن شنوایی به دلیل قرار گرفتن در معرض سر و صدای بیش از حد، باعث از دست رفتن سلول‌های مویی، آسیب شدید به فرآیندهای عصبی و تشدید کندی نورون‌های شنوایی می‌شود. متاسفانه نورون‌ها پس از اینکه از بین بروند بازسازی نمی‌شوند.

در این مطالعه که آزاده جدالی محقق ایرانی پسا دکتری این دانشگاه نیز شرکت داشته است، محققان با افزایش بیان ژن NEUROG1 موجب تمایز سلول های بنیادی گوش داخلی به نورون های شنوایی شدند. اما مهم اینجاست که بیان این فاکتور باید به دقت تنظیم شود تا تکثیر سلول ها کنترل شده صورت پذیرد. این محققان همچنین پی بردند که میزان تراکم هیستون ها در رشته ی کروماتینی می تواند بر نحوه عملکرد ژن NEUROG1 تاثیر بگذارد.  تغییرات در کروماتین ممکن است موجب کاهش تکثیر  ناخواسته سلول های بنیادی شود و می توان با اضافه کردن مکمل های لازم به کشت های آزمایشگاهی این امر را کنترل نمود.

حدود 15 درصد جمعیت آمریکا با مشکلات شنوایی مواجه هستند. دانشمندان امیدوارند تا با استفاده از این روش بتوانند شنوایی را به میلیون‌ها نفر که از ناشنوایی یا کم شنوایی رنج می‌برند بازگردانند.

Reference: http://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S2213671117304186

 

 


١٣:٢٤ - 1396/08/21    /    شماره : ٢٨٨٤٨    /    تعداد نمایش : ١٧١خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.