پیوندها
صفحه اصلی > آرشیوها > آرشیو اخبار تب منو 
اخبار > امكان كشت انبوه سلول هاي عصبي


  چاپ        ارسال به دوست

امكان كشت انبوه سلول هاي عصبي

 محققان توانسته اند نوعی ژل بسازند که ما را قادر به کشت تعداد زیادی از سلول های بنیادی در فضایی بسیار کوچک خواهد نمود و این موضوع یکی از بزرگترین چالش ها بر سر تکثیر سلول های بنیادی را که همانا فضای مورد نیاز جهت تکثیر است مرتفع خواهد نمود. Sarah Heilshorn که استادیار علوم و مهندسی مواد در دانشگاه استنفورد است می گوید: ما هنوز نمی دانیم که چطور به شکل موثر و کارآمدی تعداد فراوانی از سلول های بنیادی را تکثیر کنیم و آنها را در حالت بازسازی کننده خود حفظ نمائیم، مسئله ای که تاکنون مانع پیشرفت در بسیاری از درمان های برپایه سلول های بنیادی گردیده است.

   نتایج پژوهش جدیدی که این گروه در مجله Nature Materials منتشر نمودند راه حلی جهت رشد و حفاظت از سلول های بنیادی عصبی را ارائه نموده است. اولین چالش آنها این بود که رشد و تکثیر سلول های بنیادی نیاز به میزان زیادی فضا دارد. چنین مسئله ای همانند کشاورزی سنتی یک امر دو بعدی است. اگر بخواهید گندم، ذرت و یا سلول های بنیادی بیشتری داشته باشید نیاز به سطحی بزرگتر دارید. از اینرو کشت سلول های بنیادی نیازمند بسیاری از مستغلات به نسبت گرانقیمت آزمایشگاهی است و علاوه بر آن انرژی و مواد مغذی لازم نیز باید درنظر گرفته شود.

    چالش دوم اینست که پس از تقسیم متوالی سلول ها در شرایط آزمایشگاهی، این سلول های بنیادی براحتی در شرایط آمادگی جهت تمایز یافتن به سایر سلول ها قرار نخواهند گرفت. پژوهشگران چنین خصلتی را بنیادی بودن نامیده اند. این گروه در حین مطالعه و کارهایی که با سلول های بنیادی عصبی داشتند متوجه شدند که حفظ خصوصیت بنیادی بودن با نیاز به لمس سلول ها رابطه مستقیم دارد. این تیم با نوعی از سلول های بنیادی کار می کردند که به نورون و سایر سلول های سیستم عصبی تبدیل می گردید. چنین سلول هایی اگر به میزان کافی تولید شوند می توانند درمانی برای آسیب های نخاعی، مشکلات ترومایی مغز و یا درمان برخی از بیماری های پیشرونده تخریب سیستم عصبی از جمله پارکینسون و هانتینگتون باشند. راه حل آنها استفاده از مواد بهتری است که سلول های بنیادی در آن براحتی رشد یابند. بر این اساس ژل های پلیمری جدیدی تولید شدند که می توان بجای دو بعد، سلول ها را بصورت 3 بعدی در آنها رشد داد. این روند کشت سه بعدی، کمتر از 1% فضایی را اشغال می کند که در روش های روتین کشت سلولی مورد نیاز است. برای یک کشت یه بعدی تنها یک فضای 4 در 4 اینچی مورد نیاز است که 16 اینچ مربع می شود در حالیکه کشت دو بعدی همان تعداد سلول به 4 در 4 فوت فضا نیاز دارد، یعنی 16 فوت مربع و به عبارتی بیش از 100 برابر فضا به نسبت یک کشت سه بعدی که در آن سلول های بنیادی خصوصیت بنیادی بودن و قابلیت تمایزی خود را حفظ کنند.

   برنامه بعدی پژوهش تیم Heilshorn ساخت ژل هایی است که می توان آنها را بطور مستقیم از شرایط آزمایشگاه برداشته و به بدن بیمار تزریق نمود. چنین فرصت هایی آنها را در مورد درمان با استفاده از سلول های بنیادی خوشبینتر می کند. این همگرایی دانش بیولوژی و مهندسی که اصول پژوهش سلول های بنیادی می باشند همه را امیدوار به حل بسیاری از مشکلات بزرگ کنونی می سازد.

 

DOI: 10.1038/nmat5020

http://www.futurity.org/growing-stem-cells-gel-1594152/


اخبار ستاد را در شبکه سلول های بنیادی دنبال کنید:

http://stemcell.isti.ir/uploads/9_680_7_app-release-1.apk : دریافت نرم افزار نسخه اندروید

https://appsto.re/us/7l7ckb.i: دریافت نرم افزار نسخه iOS


 

 ٠٨:٣٢ - 1396/08/21    /    شماره : ٢٨٨١٩    /    تعداد نمایش : ٢٩٨خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.