سیستم ایمنی چگونه از ما در برابر سرطان روده محافظت میکند؟
محققان در برلین مکانیسمی محافظتی را کشف کرده‌اند که بدن از آن برای جلوگیری از سرطانی شدن سلول‌های بنیادی روده استفاده می‌کند. به نظر می رسد سیستم ایمنی ذاتی بدن نقش مهمی در این امر ایفا می‌کند. محققان توانستند نشان دهند که سیستم ایمنی، به جای داشتن یک نقش صرفا دفاعی، نقش مهمی برای حفظ یک بدن سالم دارد. این مطالعه در مجله علمی مشهور Nature منتشر شده است.
١٤:٢٦ - 1397/11/24

برگزاری جلسه تدوین و به روز رسانی برنامه راهبردی ستاد در سال 1398
جلسه تدوین برنامه راهبردی ستاد در سال 1398 با حضور دکتر حمیدیه دبیر ستاد و همچنین مدیران ستاد در تاریخ 23 بهمن ماه 1397، در محل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار گردید.
٠٩:٣٧ - 1397/11/24

نقش ژن AlpI در جلوگیری از روند پیری سلول‌های استخوانی
MSCs سلول های بنیادی ای می باشند که باعث تولید سلول های استخوانی استئوبلاست و پروتئین آلکالین فسفاتاز می شوند. ژن آلکالین فسفاتاز باعث افزایش متابولیسم ATP در تمایز سلول ها می شود. محققان مکانیسمی را در روند پیری سلول های استخوانی کشف نموده اند که باعث کاهش عملکرد سلول های استخوانی می شود.
٠٨:٥٤ - 1397/11/24

مطالعه بر روی بیماری ALS با کمک تکنیک های مولکولی
همه نورون ها دارای زوائد شبه فیبری موسوم به آکسون هستند و آکسون های مربوط به نورون های حرکتی می توانند بی نهایت طویل بوده و از طناب نخاعی به عضلات دست ها و پاها کشیده شوند. در بیماری ALS، نورون های حرکتی می میرند و به دلیل این که آکسون های آن ها که در تماس با عضلات هستند به تدریج به طور کامل آتروفی می شوند، عملکردشان را نیز از دست می دهند.
١٥:٢٤ - 1397/11/23

سلول‌های بنیادی می توانند در سنین بالا عاملی برای بازیابی توان باشند
محققان دانشگاه مرکز پزشکی روچستر کشف کردند که از دست دادن سلول‌های بنیادی عضلانی، نیروی محرکه اصلی کاهش عضلات در سالمندان است. یافته‌های آنها، نظریه کنونی را که می‌گوید کاهش عضلات در سنین بالا، عمدتا ناشی از از دست دادن نورون‌های حرکتی است، به چالش می‌کشد.
٠٨:٤٠ - 1397/11/23

تمایز سلول های بنیادی جنینی به سلول های تیروسیت
محققین توانسته اند سلول های تیروئیدی موسوم به تیروسیت ها را با استفاده از سلول های بنیادی جنینی مهندسی ژنتیکی شده تولید کنند. یافته های آن ها که در مجله Stem Cell Reports به چاپ رسیده است گامی اولیه به سمت ایجاد پروتکلی مشابه برای تولید تیروسیت های انسانی از سلول های بنیادی انسانی و درمان بیماری های تیروئیدی یا درک بهتر این بیماری ها است.
١٣:٢٩ - 1397/11/21

توانمندی دانشمندان ایرانی در انجام پژوهش های ویرایش ژنوم
جلسه ای با حضور دکتر حمیدیه دبیر ستاد، دکتر صنعتی معاون پژوهشی و دکتر زمردی پور رئیس پژوهشکده زیست فناوری پزشکی و جمعی از اساتید هیات علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری در تاریخ 11/16/ ۹۷ در محل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار گردید.
٠٩:٣١ - 1397/11/21

کشف نوعی شبکه مویرگی در استخوان‌های بلند
محققان اخیرا یک رگ خونی جدید را در استخوان‌ها کشف کرده‌اند که به درمان التهاب مفاصل کمک می‌کند.
٠٨:١٩ - 1397/11/21
همزمان با روز جهانی سرطان؛
افتتاح مرکز جامع خدمات سلول و ژن درمانی در بیمارستان مرکز طبی کودکان
همزمان با روز جهانی سرطان، مرکز جامع خدمات سلول و ژن درمانی جهت ارائه خدمات به کودکان مبتلا به بیماری های صعب العلاج با حضور مسئولان این حوزه افتتاح شد.
١٧:٠٦ - 1397/11/17

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>