چاپ        ارسال به دوست

شبکه ملی مدلسازی حیوانی و تحقیقات درون تنی راه اندازی شد

شبکه ملی مدلسازی حیوانی و تحقیقات درون تنی که به همت ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی همزمان با سالروز پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در سال 95 به بهره برداری رسید، بستری مناسب جهت ارتباط فعالان این حوزه در کشور و هم افزایی علمی و کاربردی محققین فراهم کرده است. به بهانه راه اندازی این سامانه که هم اکنون فعال و در حال عضوگیری است، با دکتر علی مشیری، دبیر کارگروه حیوانات آزمایشگاهی ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی و مدیر پروژه سامانه ملی مدلسازی حیوانی و تحقیقات درون تنی، گفتگویی داشتیم که شما را به خواندن آن دعوت می کنیم.

لطفاً معرفي بفرماييد

به نام خداوند جان و خرد

اینجانب دکتر علی مشیری، دامپزشک و متخصص جراحی (فلوشیپ ترمیمی)، مدت 9 سال به صورت تخصصی در حوزه مهندسی بافت و پزشکی بازساختی به پژوهش در زمینه تحقیقات کاربردی و مدل های حیوانی اشتغال دارم و حدود یک سال و نیم می باشد که با ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی به عنوان عضو شورای مدیران و دبیر کارگروه حیوانات آزمایشگاهی همکاری دارم. ساخت انواع داربست های مهندسی شده و استراتژی های درمانی جهت بازسازی پوست، استخوان، غضروف، تاندون ها و لیگامنت های از دست رفته،موضوعات پژوهشی مورد علاقهمن هستند که روی آن کار کرده امکه منجر به چاپ. همچنین ما حصل تحقیقات اینجانب چاپ حدود 50 مقاله علمی ISI در پایگاه استنادی اسکوپوس و h-index برابر با 12 در بازه زمانی سال های 2011 الی 2017 میلادی شده است.

مختصري از تاريخچه تشكيل شبكه مدلسازي حیوانی و تحقیقات درون تنی بفرماييد

از زمانی که من با ستاد سلول های بنیادی مرتبط شدم،اتفاق نظری بر سر خلاء وجود تحقیقات کاربردی در حوزه های مختلف علوم پایه پزشکی به خصوص در حوزه مهم علوم و فناوری های سلول های وجود داشت. این بدان معنا نیست که در کشور تحقیقات کاربردی انجام نمی شود بلکه فاصله میان ایده تا بازار در حوزه علوم و فناوری های سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی بسیار است و عمده تحقیقات انجام شده در حوزه علوم پایه در فاز برون تنی یا in-vitro انجام شده است که کاربرد بالینی نتایج استخراج شده از تحقیقات پایه را با مشکلاتی مواجه می نماید. تاکید دکتر حمیدیه بر این است که اگر می خواهیم کشور دچار یک جهش اساسی در حوزه علوم و فناوری های سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی شود می بایست تحقیقات کاربردی بر پایه مدل های حیوانی (in-vivo) بیش از پیش تقویت شود. من نیز معتقدم تحقیقات درون تنی (in-vivo) بر پایه مدل های حیوانی یک صنعت زایا و پایا می باشد که علاوه بر اینکه می تواند به عنوان پلی بین تحقیقات پایه تا کاربرد بالینی محصولات و خدمات مرتبط با حوزه ستاد عمل نماید، می تواند به مفهوم واقعی کلمه تولید ثروت از علم را در کشور اجرا نماید. بر این اساس، به پیشنهاد جناب دکتر حمیدیه، کارگروهی ویژه جهت پیگیری مشکلات این حوزه در سطح کشور تشکیل شد و از تمامی متخصصان این حوزه به خصوص معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی و رؤسای دانشکده های دامپزشکی سراسر کشور دعوت به عمل آمد تا نسبت به بررسی مشکلات موجود اقدام شود و راهکارهای مختلف جهت پیشبرد زیرساخت های لازم جهت توسعه بخش های مرتبط با علوم و فناوری های حیوانات آزمایشگاهی به بحث گذاشته شود. در این راستا ایده جدید متصل کردن کلیه محققین، پژوهشگران، دانشمندان، فناوران، صنعتگران، پزشکان و دامپزشکانی که در حوزه های مختلف تحقیقات مبتنی بر مدل های حیوانی در حال فعالیت هستند شکل گرفت. در این راستا اولین شبکه ملی مدل سازی حیوانی و تحقیقات درون تنی با حمایت معاون محترم علمی و فناوری رئیس جمهور و با پیگیری و تلاش های مجدانه دبیر محترم ستاد توسعه سلول های بنیادی دکتر امیر علی حمیدیه و به سرپرستی اینجانب ایجاد گردید که به صورت یک وب سایت و سامانه جامع آماده خدمت رسانی به آحاد فعالان این حوزه می باشد. هدف از ایجاد شبکه مذکور، اتصال کلیه فعالان مرتبط با علوم و فناوری های حیوانات آزمایشگاهی، بررسی امکانات موجود، بررسی نیاز های کشور ، ایجاد زیرساخت های جدید در قالب فارم های حیوانی و شهرک های علمی و تحقیقاتی مبتنی بر تحقیقات کاربردی حیوانات مدل و نیز توسعه امکانات موجود در این راستا از طریق ارائه مشوق ها و حمایت های مادی و معنوی می باشد با این امید که بتوان هرچه سریعتر نسبت به رفع موانع موجود در راستای ایجاد یک اقتصاد دانش بنیان در حوزه علوم و فناوری های نوین مانند سلول درمانی، مهندسی بافت و پزشکی بازساختی گام های موثر و مهمی برداشت.

 

لطف بفرمایید چه كساني مي توانند از اين شبكه استفاده كنند و چه امكانات و تسهيلاتي در اختيار استفاده كنندگان اين شبكه قرار خواهد گرفت

همه افرادی که به نوعی در ارتباط به علوم و فناوری های حیوانات آزمایشگاهی هستند و یا به این صنعت نوپا برای پیش برد برنامه های تجاری سازی خود نیاز دارند می توانند از این شبکه استفاده نمایند. این افراد شامل محققین، پژوهشگران، دانشمندان، پزشکان، دامپزشکان، اساتید دانشگاه، تولید کنندگان، وارد کنندگان، صادر کنندگان، شرکت های دانش بنیان و مادر تخصصی، کلیه مراکز حیوانات آزمایشگاهی و کلیه بیمارستان ها و مراکز درمانی دامپزشکی تحقیقاتی در سراسر کشور می باشند. با عضویت و اتصال شبکه، کلیه این افراد می توانند از امکانات مختلفی که در زمینه حیوانات آزمایشگاهی در کشور وجود دارد آگاه شده و جهت پیشبرد تحقیقات، امور تجاری سازی و فناوری که به آن نیازمند هستند از امکانات موجود در سراسر کشور استفاده نمایند. در واقع این شبکه باعث می شود تا از کلیه ظرفیت های کشور برای انجام تحقیقات بین رشته ای و مرتبط با علوم و فناوری های نوین استفاده شود و موجب آشنایی و تعامل فعالان این عرصه با یکدیگر می گردد. ضمنا کلیه افراد حقیقی و حقوقی که نیازمند حمایت مادی و معنوی ستاد توسعه سلول های بنیادی جهت توسعه امکانات، تجهیزات، فناوری ها، دستاوردها، اختراعات و اکتشافات و نیز تجاری سازی محصولات و خدمات مرکز خود هستند می توانند با عضویت در سامانه به ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی متصل شده و تحت حمایت ستاد قرار گیرند. همچنین در وب سایت شبکه، اطلاعاتی از قبیل همایش ها، کارگاه ها، فراخوان ها، و سایر اخبار مرتبط با این حوزه نیز اطلاع رسانی می گردد.

در انتها اگر صحبت ديگري داريد بفرماييد

علوم و فناوری های وابسته به حیوانات آزمایشگاهی می تواند در آینده ای نزدیک به عنوان یک صنعت نوظهور شناخته شود و ضمن تسریع تجاری سازی، خدمات و دستاورد هایی که در حوزه علوم و فناوری های سلول های بنیادی هم اکنون در حال تحقیق و توسعه است، خود به عنوان صنعتی پویا، در رشد و توسعه علوم و فناوری های نوین می تواند از علم تولید ثروت نماید. همچنین می توان بسیاری از محصولات زیستی مورد نیاز در علوم پزشکی بالینی را در حیوانات مدل ایجاد نمود و نسیت به تجاری سازی آنها اقدام کرد. حوزه ذکر شده شاخه ای وسیع از علم و فناوری است که می تواند در شناخت بیماری ها، ابداع روش های درمانی برای بیماری های لاعلاج، توسعه علوم و فناوری های مهمی مانند سلول های بنیادی، مهندسی بافت و پزشکی بازساختی، ترجمه علوم پایه به علوم کاربردی و بالینی در پزشکی و علوم دیگر، و تولید محصولات تراریخته دارویی و زیست فناوری قابل کاربرد در درمان بیماری های مختلف انسان و اشتغال و رونق کسب و کار برای جوانان و تبدیل اقتصاد کنونی به یک اقتصاد دانش بنیان نقش مهمی داشته باشد. بدیهی است ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی به عنوان تنها متولی این صنعت نوپا به عنوان اولین گام در راستای توسعه این حوزه مهم از علم و فناوری که هم اکنون در اختیار چند کشور غربی می باشد، اقدام به تاسیس و راه اندازی اولین شبکه ملی مدل سازی حیوانی و تحقیقات درون تنی نموده است با این هدف که بتوان امکانات موجود کشور در حوزه حیوانات آزمایشگاهی را رصد کرد، نیاز های حال و آینده کشور را سنجید، نسبت به توسعه این حوزه از علم و فناوری اقدام نمود و زیرساخت های لازم در این حوزه را در آینده ای نزدیک ایجاد کرد. کشور ما نیازمند تحقیقات کاربردی برای تبدیل سریعتر و موثر تر ایده تا بازار می باشد و خلاء کنونی در حوزه مدل سازی حیوانی و تحقیقات درون تنی به عنوان یک عامل بازدارنده در تجاری سازی بسیاری از محصولات و خدمات در حوزه علوم پزشکی ایران مطرح است. به امید پروردگار متعال، با حمایت ستاد توسعه سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از این حوزه و ایجاد یک وفاق ملی در این زمینه از طریق احداث مزارع بزرگ پرورش حیوانی، مراکز تخصصی و فوق تخصصی حیوانات آزمایشگاهی مدل، بیمارستان های تحقیقاتی حیوانات آزمایشگاهی، ایجاد فناوری های نوین و تربیت پژوهشگران و فناوران و نخبگان متخصص در این حوزه، می توان گام های مهم و تاثیرگذاری در راستای اقتصاد مقاومتی مد نظر مقام معظم رهبری برداشت. بر این اساس از کلیه فعالان این عرصه دعوت می کنم تا از طریق عضویت در سامانه شبکه ملی مدل سازی حیوانی و تحقیقات درون تنی به آدرس اینترنتی http://amn.isti.ir و نیز شرکت در کارگروه حیوانات آزمایشگاهی، ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی را یاری نمایند.

 


١٥:٥٥ - 1396/01/16    /    شماره : ٢٢٦٧١    /    تعداد نمایش : ٦٥٨خروج