منو اصلی
پیوندها
صفحه اصلی > اخبار دانشجویی ستاد  
اخبار > نخستین روز گردهمایی سفیران دانش سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی با ارائه سخنرانی های علمی، بازدید از شرکت‌های دانش‌بنیان و رصد آسمان شب همراه شد


  چاپ        ارسال به دوست

نخستین روز گردهمایی سفیران دانش سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی با ارائه سخنرانی های علمی، بازدید از شرکت‌های دانش‌بنیان و رصد آسمان شب همراه شد

 

به گزارش روابط عمومی و بین الملل ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی، "نخستین گردهمایی سفیران دانش سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی" با حضور دانشجویان فعال انجمن های علمی دانشجویی دانشگاه های سراسر کشور در تاریخ 11 و 12 شهریور ماه 97 در پارک فناوری پردیس برگزار گردید"نخستین گردهمایی سفیران دانش سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی" با حضور دانشجویان فعال انجمن های علمی دانشجویی دانشگاه های سراسر کشور در تاریخ 11 و 12 شهریور ماه 97 در پارک فناوری پردیس برگزار گردید .

در طی این رویداد، در روز نخست، پس از سخنرانی آقای دکتر امیرعلی حمیدیه دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی، دکتر بقایی، مسئول کانون اندیشه و نوآوری ستاد و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، سخنرانی خود را پیرامون مبانی علوم سلول های بنیادی ایراد کرد و ضمن معرفی خصوصیات سلول‌های بنیادی، به مقایسه‌ی بافت‌های جنینی با بافت‌های بالغ و نیز نحوه بازگردانی سلول‌های بالغ به حالت جنینی و تولید سلول‌های پلوری‌پوتنت پرداخت. سپس دکتر عارفیان، مدیر توسعه آموزش، پژوهش و منابع انسانی ستاد و عضو هیأت علمی دانشگاه تهران، مجموعه نکاتی را پیرامون روش‌های انتقال ژن، امکان انتقال ژن در شرایط محیطی مختلف و نیز در شرایط بدن، انواع وکتورهای ویروسی و نیز بازدهی آنها در شرایط آزمایشگاهی به سمع و نظر حضار رساند.

پس از وقفه استراحت و پذیرایی برای حضار، آقای دکتر شمس آرا، عضو هیأت علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری، تکنیک های مختلف ژن درمانی و ویرایش ژنی را توضیح داد و پاسخگوی سؤالات حاضرین بود. سخنران بعدی در قسمت دوم، دکتر سلاجقه، متخصص بیماری‌های کودکان و فوق تخصص هماتولوژی و آنکولوژی کودکان بود که به تشریح مبانی پیوند سلول‌های بنیادی خونساز پرداخت. وی با تأکید بر اهمیت شبکه ملی اهداکنندگان سلول های بنیادی خونساز، گسترش این شبکه را به عنوان راه حلی برای برطرف شدن مشکلات بیماران نیازمند پیوند در کشور دانست. موضوع سخنرانی بعدی فعالسازی و تقویت فراورده‌های سلولی با استفاده از اگزوزوم بود که توسط خانم دکتر مردپور، دکترای تخصصی علوم سلولی کاربردی، ارائه گردید. در این بخش، مباحث جامعی در خصوص خواص و نحوه جداسازی وزیکول های خارج‌سلولی ارائه گردید. سخنران آخر بخش دوم، آقای دکتر منزوی، دکترای تخصصی علوم سلولی کاربردی و مدیر توسعه فناوری، تجاری‌سازی و بازار ستاد، بود که در خصوص مبانی ایمیون‌سل‌تراپی مطالبی را ارائه نمود و انواع ایمیون سل تراپی را برشمرد.

پس از صرف ناهار، دانشجویان ابتدا از سخنرانی آقای دکتر ربانی، دکترای تخصصی مهندسی بافت و هیأت علمی پژوهشی مرکز قلب تهران، در خصوص روش های تولید محصولات مبتنی بر مهندسی بافت بهره‌مند شدند و پس از آن به مدت دو ساعت از 2 شرکت دانش بنیان مرتبط با حوزه علوم سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی مستقر در پارک فناوری پردیس به نام‌های "سیناسل" و "بن یاخته‌های رویان" بازدید نمودند. در این بازدید، آقای دکتر سلیمانی، مدیر عامل شرکت سیناسل، و خانم زواری، مسئول بخش فراوری محصولات شرکت بن یاخته، فرایند تولید و محصولات شرکت‌های متبوع را توضیح دادند و پاسخگوی سؤالات دانشجویان بودند.

پایان بخش برنامه های روز نخست، مبحث اخترزیست شناسی (آستروبیولوژی) و رصد آسمان شب با ارائه آقای ماه منظر بود که مورد استقبال دانشجویان قرار گرفت.    

 


١٠:١٩ - 1397/06/14    /    شماره : ٣٧٤٣٠    /    تعداد نمایش : ٦١٠خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.