منو اصلی
پیوندها
صفحه اصلی > اخبار دانشجویی ستاد  
اخبار > برگزاری سمپوزیوم یک روزه ی پزشکی شخصی با حضور دبیر ستاد


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری سمپوزیوم یک روزه ی پزشکی شخصی با حضور دبیر ستاد

 به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل ستاد توسعه علوم و فناوری­های سلول­های بنیادی، سمپوزیوم یک روزه پزشکی شخصی به همت انجمن علمی دانشجویی سلول­های بنیادی و پزشکی بازساختی دانشگاه الزهراس ، با همکاری ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی و مرکز تحقیقات پزشکی شخصی در تاریخ 18 مرداد ماه 97 در مرکز همایش­های بین المللی دانشگاه الزهرا س برگزار شد.

این رویداد علمی با رویکرد " آشنایی با علم نوین پزشکی فرد محور " با حضور دکتر امیرعلی حمیدیه، دبیرستاد توسعه علوم و فناوری­های سلول­های بنیادی، دکتر محمدعلی صارمی;رئیس مرکز تحقیقات پزشکی شخصی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله، دکتر مسعود هوشمند; هیئت علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری، دکتر رضا نکوئیان; عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران و با حضور دکتر ندا گلیجانی مقدم، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه الزهراس و همچنین حدود 200نفر ازفعالان و علاقه مندان به این حوزه برگزار گردید.

محورهای این سمپوزیوم شامل پزشکی شخصی، آینده پزشکی، روش­های تشخیصی در پزشکی شخصی، سرطان و پزشکی شخصی، نقش فارماکو ژنتیک در پزشکی شخصی، ارتقا سبک زندگی با پزشکی شخصی بود.

دکتر حمیدیه، دبیر ستاد، در ابتدا به اهمیت به روز رسانی روش­های درمانی و پزشکی برپایه پزشکی شخصی پرداخت. وی ضمن مقایسه شانس بقای بیماران لوسمی در گذشته که یک بیماری کاملا کشنده بود با وضعیت کنونی این بیماری که با شیمی درمانی و پیوند سلول­های بنیادی در حال حاضر شانس بقا بطور چشمگیری افزایش یافته، بر لزوم بیمار محور بودن و نه بیماری محوری تاکید کرد و افزود: امروزه به جای درمان بیماران، سعی پزشکان تنها بر درمان بیماری است و درمان برای هر شخص برای خود وی انجام می گردد. در ادامه به اهمیت و اهداف پزشکی شخصی، بعنوان درمانی که امروزه باید در جنبه­ های مختلف علوم پزشکی درنظر گرفته شود تاکید کرد و اهداف پزشکی فرد محور را پیشگیری، تشخیص، تعیین پیش آگاهی و درمان هوشمندانه و هدفمند خواند و علومی مانند ژنومیکس، اپی ژنومیکس و پروتئومیکس را از ابزارهای دقیق این علم معرفی کرد. همچنین در ادامه در رابطه با درمان های مبتنی بر سلول های ایمنی من جمله CAR-T cell  به عنوان یکی از روش های درمانی فرد محور به ارائه ی مطالبی پرداخت و به بازار و اهمیت این علم در دنیا اشاره نمود.

در ادامه دکتر رمضانی، عضو هیئت علمی پژوهشکده زنان دانشگاه الزهراس و استاد مشاور انجمن سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی دانشگاه الزهراس، ضمن خیر مقدم و خوشامدگویی به اساتید محترم و حضار گرامی، به توضیح مختصری درباره فعالیت های این انجمن پرداختند.

سپس، دکتر هوشمند، هیئت علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری، ایراد سخنرانی با موضوع روش­های تشخیصی در پزشکی شخصی داشت. ایشان با اشاره به این موضوع که حدود 10-5 درصد از سرطان­ها در کشور ارثی است گفت: امروزه با استفاده از بیومارکرها و طراحی تست­ها منحصر به جنسیت، براساس فراوانی بیومارکرها، می­توان ریسک بروز بیماری را پیش ­بینی کرد.

دکتر نکوئیان، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران به ایراد سخنرانی با محوریت سرطان و پزشکی شخصی پرداخت. ایشان با اشاره به اینکه در درمان های کنونی پزشک زمانی وارد عمل می شود که بیماری ظهور پیدا میکند اما پیشرفت­هایی که در ده گذشته صورت گرفته، پزشکی را به سوی سلامت محور بودن سوق می­دهد .

سایر متخصصان برجسته این حوزه، به ایراد سخنرانی پیرامون سایر محورهای سمپوزیوم پرداختند.

در انتهای این رویداد علمی، فرصتی برای طرح سوال توسط حضار درنظر گرفته شد و اساتید در این پنل، به پاسخگویی و بحث پیرامون مباحث مطرح شده از سوی شرکت کنندگان پرداختند.

شایان ذکر است که در این رویداد، جمعی از اصحاب رسانه از شبکه ­های سلامت، 4 و شبکه خبر و همچنین ماهنامه تخصصی تجهیزات پزشکی حضور داشتند.

 ١٣:٢٨ - 1397/05/20    /    شماره : ٣٦٧٠٧    /    تعداد نمایش : ٨٨٠خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.