استفاده از سلول درمانی در ترمیم سیروز کبدی
سیروز کبدی نوعی بیماری است که در آن بافت کبد دچار آسیب دائمی می شود و در نتیجه عملکرد طبیعی نخواهد داشت. از دلایل این عارضه می توان بیماری کبد الکلی، بیماری کبد چرب غیر الکلی، هپاتیت C‌مزمن و هپاتیتB‌مزمن را نام برد. در حال حاضر، درمانی برای این بیماری وجود ندارد هر چند داروها و درمان هایی برای جلوگیری از پیشرفت آن وارد بازار شده است.
١٤:٥٨ - 1397/11/01

گزارشی از اقدامات انجام شده جهت برگزاری المپیاد دانش آموزی و دانشجویی سلول های بنیادی
یکصد و هفتاد و دومین جلسه شورای اجرایی ستاد با حضور دکتر حمیدیه دبیر ستاد، جمعی از مدیران و کارشناسان ستاد در تاریخ 1 بهمن‌ماه 1397، در محل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار گردید.
١٢:٢٥ - 1397/11/01

افزایش سرعت ترمیم استخوان به کمک نوعی زیست ماده
در سال های اخیر، استفاده از زیست مواد سنتتیک به عنوان جایگزینی برای اتوگرافت های استخوانی ارائه شده اند. در حال حاضر اغلب مواد سنتتیک منجر به التهاب می شوند و همین امر نرخ بازسازی استخوان را آهسته می کند و روی کیفیت بازسازی نیز اثر می گذارد. در واقع بدن با ایمپلنت یا زیست ماده گرافت شده به نوعی مقابله می کند آن را کپسوله می کند و موجب تلفیق شدن ایمپلنت با استخوان پیرامونش می شود.
١٠:٣٥ - 1397/11/01

جلوگیری از متاستاز سلول های سرطانی پستان با تبدیل آن ها به سلول چربی
محققان در مطالعه ای نشان دادند که به کمک یک روش ابداعی می‌توان سلول‌های بدخیم سرطان پستان را به سلول‌های چربی تبدیل کرد. این مطالعه که در حال حاضر تنها در موش‌ها آزمایش شده است، نشان می‌دهد که این روش می‌تواند تومورها را از پیشرفت و گسترش(متاستاز) متوقف کند و به طور بالقوه سرطان را مستعد پذیرش شیمی‌درمانی کند.
١٦:٣٧ - 1397/10/30

مصاحبه با دکتر سحر شجاعی صاحب اختراع برتر در سومین جایزه ملی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی دکتر سحر شجاعی برگزیده جایزه بخش اختراع برتر سومین جایزه ملی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی با عنوان " Novel gene editing system" از مزایای اختراع خود گفت. این اختراع در زمینه مهندسی ژنتیک، بیوتکنولوژی دارویی و همچنین ژن درمانی کاربرد دارد. چرا که هزینه های بسیار سنگین تولید ویروس، فاصله بخش تولید از بیمارستان و کاهش اثرگذاری و ماندگاری سلول ها، از عوامل عدم موفقیت ژن درمانی است. هدف ما دستیابی به دستگاهی است که بتواند در دسترس پزشکان متخصص به عنوان یک ابزار برای ژن درمانی باشد.
١٥:٥١ - 1397/10/30

دومین المپیاد دانشجویی علوم و فناوری های سلول های بنیادی و مهندسی بافت به صورت غیر متمرکز در سال1398 برگزار می گردد
دکتر احسان عارفیان دبیر المپیاد دانشجویی علوم و فناوری های سلول های بنیادی و مهندسی بافت از برگزاری این المپیاد به صورت غیر متمرکز در سال 1398 خبر داد.
١٤:٥١ - 1397/10/30

کشف نوعی پروتئین دخیل در روند پیری سلول ها
محققان پی بردند افزایش نوعی پروتئین به نام PUM2 در سطح سلول موجب تسریع در روند پیری و ظهور عوارض آن می‌شود. این دانشمندان سازوکار ناشناخته ژنتیکی و برمبنای یک پروتئین از متابولیسم سلول را کشف کرده اند که همزمان با روند پیری به سرعت از کار می افتد. این محققان معتقدند یافته های آنان می تواند به راهبردهای جدیدی برای به تاخیر انداختن پیری و درمان بیماری ها و ناتوانایی های مرتبط با آن منجر شود.
٠٨:٠٧ - 1397/10/30

نقش سلول های ایمنی روده در مقابله با التهاب ناشی از MS
پژوهشگران در بررسی جدیدی دریافتند که شاید سلول‌های ایمنی روده بتوانند التهاب ناشی از MS را کاهش دهند. شاید درک ارتباط میان روده و التهاب مغز، یکی از هیجان انگیزترین موضوعات جدید در حوزه پژوهش پزشکی باشد. پژوهشگران با ارائه بینش جدیدی در مورد ارتباط روده و مغز می گویند که شاید روده، منبع سلول‌های ایمنی باشد که التهاب مغز را در بیماری MS کاهش می‌دهند
١٥:١٢ - 1397/10/29

کارآزمایی بالینی استفاده از سلول درمانی در درمان افراد مبتلا به بیماری دیسک دژنراتیو
یک شرکت بیوتکنولوژی فعال در حوزه سلول درمانی و پزشکی بازساختی که در زمینه مقابله با درد و بازیابی عملکردی افراد مبتلا به بیماری های ستون فرقات فعال است اخیرا اعلام کرده است که کارآزمایی بالینی فاز 1/2 نوعی درمان مبتنی بر سلول که بصورت آلوژنیک به دیسک بیمار مبتلا به بیماری دیسک دژنراتیو یا DDD تزریق می شود با موفقیت همراه بوده است.
٠٨:٤٩ - 1397/10/29

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>