نقش حافظه ایمنی در مسیر مبارزه با COVID19

محققان دانشگاه "آکسفورد" در مطالعه اخیرشان دریافتند که عفونت طبیعی کووید-۱۹ یک واکنش لنفوسیت تی قوی از جمله "لنفوسیت تی خاطره" را برای مبارزه بالقوه با عفونت‌های آینده ایجاد می‌کند.

 

محققان دانشگاه "آکسفورد" در مطالعه اخیرشان دریافتند که عفونت طبیعی کووید-۱۹ یک واکنش لنفوسیت تی قوی از جمله "لنفوسیت تی خاطره" را برای مبارزه بالقوه با عفونت‌های آینده ایجاد می‌کند. در حالی که تحقیقات نشان داده است که کووید-۱۹ پاسخ آنتی بادی لنفوسیت بی را القا می‌کند، کمتر مشخص شده است که آیا کووید-۱۹ باعث می‌شود سیستم ایمنی لنفوسیت تی خاص ویروس را نیز ایجاد کند یا خیر و آیا آنها برای بهبودی از عفونت اولیه و محافظت در برابر عفونت‌های جدید مهم هستند یا خیر. در حالی که آنتی بادی‌ها به عوامل بیماری زا مانند ویروس‌ها و باکتری‌ها متصل می‌شوند و آنها را از بین می‌برند، لنفوسیت‌های تی به سلول‌های بیمار در بدن مانند سلول‌های تومور یا سلول‌های آلوده به ویروس متصل می‌شوند. لنفوسیت‌های تی همچنین به جذب سلول‌های ایمنی دیگر آن ناحیه کمک می‌کنند.

پروفسور "تائو دونگ"(Tao Dong) نویسنده ارشد این مطالعه گفت: با مطالعه عمیق پاسخ ایمنی لنفوسیت تی درک بهتری را در مورد اینکه چرا برخی افراد به نوع خفیف این بیماری مبتلا می‌شوند و اینکه چگونه ممکن است از آن جلوگیری کنیم به دست خواهیم آورد. لنفوسیت‌های تی همچنین ممکن است دوام بیشتری نسبت به آنتی بادی‌ها داشته باشند و بنابراین می‌تواند روش‌های جایگزینی را برای تشخیص اینکه آیا کسی قبلاً به کووید-۱۹ مبتلا شده است یا خیر ارائه دهد. لنفوسیت‌های تی به سمت قطعات توموری یا پروتئینی ویروسی(اپیتوپ) که در سطح سلول‌های بیمار نمایش داده می‌شوند، جذب می‌شوند.

در این مطالعه، محققان نمونه خون بیماران مبتلا به کووید-۱۹ را برای شناسایی پپتیدهای حاوی اپی توپ لنفوسیت تی از جمله شش ناحیه ایمنی(خوشه‌های اپی توپ) که در بسیاری از بیماران توسط لنفوسیت های تی مورد هدف قرار می‌گیرند، تجزیه و تحلیل کردند. پروفسور دونگ افزود: با شناسایی مناطقی از ویروس که توسط سیستم ایمنی بدن مورد هدف قرار می‌گیرند، ما پیش بینی می‌کنیم که یافته‌ها به تعیین نقش لنفوسیت‌های تی در بروز پیامدهای بیماری کمک کند. محققان نمونه‌های خون ۲۸ بیمار مبتلا به نوع خفیف و ۱۴ بیمار مبتلا به نوع شدید کووید-۱۹ و همچنین نمونه هایی از ۱۶ اهدا کننده سالم را با یکدیگر مقایسه کردند.

"گراهام اوگ"(Graham Ogg) محقق این مطالعه گفت: ما دریافتیم که افراد مبتلا به کووید-۱۹ خفیف در مقایسه با افرادی که مبتلا به نوع شدید این بیماری هستند دارای الگوی متفاوتی از پاسخ لنفوسیت تی هستند.

Reference:https://www.ox.ac.uk/news/2020-09-04-persistent-immune-memory-covid-19-found-recovered-patient-t-cells

کلمات کلیدی
//isti.ir/Z7Jp