برگزاری نشست شورای استانی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی فارس

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی نشست شورای استانی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی فارس با حضور دکتر حمیدیه دبیر ستاد، دکتر لطفی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز و جمعی از مسئولین ستاد و دانشگاه برگزار شد.

دکتر حمیدیه  در این نشست با اشاره به بازدید از مرکز جامع سلول های بنیادی و بازساختی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز گفت: ستاد توسعه علوم فناوری سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از سال ۹۴ اقدام به راه اندازی مراکزی با عنوان مراکز جامع سلول های بنیادی پزشکی بازساختی کرد و در آغاز سال ۱۴۰۰ تعداد این مراکز در کشور به10مرکز در دانشگاه های مختلف کشور رسیده است.

وی این مراکز را از نوع مراکز نسل جدید برشمرد و در این زمیه توضیح داد: بدین معنی که این مراکز تنها مرکز تحقیقات یا مرکز رشد نیستند، بلکه محل استقرار شرکت های دانش بنیان، آزمایشگاه های پیشرفته و اتاق های تمیزی هستند که امکان تولید محصولات سلول درمانی، ژن درمانی و مهندسی بافت در آنها وجود دارد؛ همچنین محل استقرار شتاب دهنده ها هستند، پس از این دانشگاه های نسل نوین و دانشگاه های نسل سوم و چهارم تنها محل حضور استاد و دانشجو نیست و مکانی هایی برای دعوت سرمایه گذاران و صاحبان صنایع است تا منابع مالی را برای حوزه تحقیقات و فناوری تهیه کنند.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی، با بیان اینکه در تمام دنیا سرمایه تحقیقات و فناوری تنها از سوی دولت ها تامین نمی شود، گفت: امیدواریم هرچه زودتر در مرکز دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز مرکز شتاب دهی سلول های بنیادی علوم پزشکی و بازساختی و اتاق تمیز راه اندازی شود؛ همانطور که شرکت های دانش بنیان و آزمایشگاه های پیشرفته در این مرکز راه اندازی شده است تا افراد مستعد استان فارس بتوانند در مرکز جامع سلول های بنیادی و بازساختی شیراز، فعالیت کنند.

دکتر حمیدیه با بیان اینکه شیراز علاوه بر پایتخت فرهنگی، پایتخت علمی ایران نیز هست، افزود: جایگاه تولید علم در شیراز بسیار عالی است و تلاش می کنیم تا جایگاه تولید فناوری نوین سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در شیراز نیز ارتقا پیدا کند.

وی تاکید کرد: جایگاه دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز بسیار ارزشمند است و باید از این توانمندی های موجود در دانشگاه برای ارتقای سطح علم و فناوری در این حیطه استفاده شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز نیز در این نشست با اشاره به دستاوردهای مثبت این سفر در زمینه تحقیقات و فناوری؛ ارتقای جایگاه دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این زمینه را یکی از مهم ترین اولویت های تعریف شده در مجموعه مدیریتی دانشگاه خواند.

دکتر «مهرزاد لطفی» با اشاره به نهضتی که در زمینه توسعه فناوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی با حضور دکتر حمیدیه آغاز شده و در کشور خواهد ماند، افزود: در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز ارتقای فناوری مورد تاکید قرار گرفته و تلاش شده تا زیرساخت های موردنیاز در این زمینه فراهم شود. 

او حرکت به سمت دانشگاه های نسل سوم و چهارم را یکی از رسالت های این مرکز دانشگاهی برشمرد که در ارکان مختلف دانشگاه در حال پیگیری است و از تلاش برای توسعه تعامل با بخش فناوری و صنعت، به عنوان یکی از محورهای این رسالت یاد کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین اظهار امیدواری کرد در آینده شاهد مشارکت شرکت های بیشتری در زمینه فناوری های عرصه سلول های بنیادی باشیم.

در ادامه دکتر امیر خانی دبیر شورای راهبردی ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی نیز گفت: مهمترین دغدغه ای که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سال های گذشته دنبال می کند این است که بتوانیم روند اقتصاد کشور را به سمت اقتصاد دانش بنیان پیش ببریم که این موضوع نیز زحمت فراوانی دارد.

 

دکتر «امیرخانی» افزود: دانشگاه ها در عرصه شکل گیری اقتصاد دانش بنیان جایگاه ویژه ای دارند و تلاش می شود که دانشگاه ها علاوه بر دانش آموخته، کارآفرین نیز تربیت کنند که این امر نیازمند تغییرات در ساختارهای این مراکز است و زیرساخت های لازم باید در دانشگاه ها ایجاد شود؛ دانش آموختگان مراکز علمی دنیا همواره با این مراکز در ارتباط و تعامل هستند.

او با اشاره به ایجاد و راه اندازی مراکز جامع سلول های بنیادی و بازساختی در کشور اضافه کرد: این مراکز می تواند دانش، دانش آموخته و کارآفرین را در خود پرورش دهد و می توانیم سهم موثری در اقتصاد دانش بنیان داشته باشیم و امیدواریم دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچون گذشته در این زمینه نیز پیشرو باشد.

در پایان این جلسه فعالان حوزه سلول های بنیادی استان فارس به بحث پیرامون فعالیت های شرکت های دانش بنیان و نحوه همکاری های بهتر با دانشگاه و ستاد، با مسئولین حاضر در نشست پرداختند و نیاز اصلی محققین این حوزه در این استان را مجموعه اتاق های تمیز برشمردند و خواستار تسریع جهت راه اندازی این مجموعه توسط دانشگاه شدند. 

کلمات کلیدی

تصاویر

//isti.ir/ZBHq