مطالعه بر روی اثرات حمله قلبی با کمک سلول های بنیادی

با توجه به تحقیقات جدید منتشر شده در مجلهCell Stem Cell که بخشی از آن توسط بنیاد قلب بریتانیا (BHF) انجام شده است، دانشمندان داروی بالقوه جدیدی را برای درمان آسیب‌های قلبی ناشی از حمله قلبی با هدف قرار دادن واکنش‌های قلبی و استرس نشان می دهند.

 

با توجه به تحقیقات جدید منتشر شده در مجلهCell Stem Cell  که بخشی از آن توسط بنیاد قلب بریتانیا (BHF) انجام شده است، دانشمندان داروی بالقوه جدیدی را برای درمان آسیب‌های قلبی ناشی از حمله قلبی با هدف قرار دادن واکنش‌های قلبی و استرس نشان می دهند.

تیمی تحقیقاتی از سلولهای بنیادی برای رشد بافت‌های قلب و شبیه‌سازی «حمله قلبی در ظرف آزمایشگاهی» استفاده کرده و قادر به جلوگیری از سیگنال‌های شیمیایی در عضلات قلب شده‌است که منجر به مرگ سلول و آسیب قلبی می‌شود. اعضای این تیم اولین کسانی هستند که کشف کرده‌اند یک پروتئین به نام MAP4K4 نقش مهمی در این امر دارد که چگونه سلول‌های عضلانی قلب در پاسخ به استرس ناشی از حمله قلبی می‌میرند. آنها موفق به تولید دارویی شده‌اند که این پروتئین را هدف قرار می‌دهد و می‌تواند آسیب‌های بعد از حمله قلبی را در موش‌ها، تا 60 درصد کاهش دهد.

حمله قلبی زمانی اتفاق می‌افتد که یک لخته خون یکی از مهم‌ترین عروق کرونر را مسدود کند. قلب، نیازمند اکسیژن و مواد مغذی شده و عضلات سیگنال‌های استرس تولید می‌کنند که در نهایت سبب مرگ سلول‌های قلب می‌شود. این به این معنی است که قلب نمی‌تواند به طور موثر پمپاژ کند که می‌تواند منجر به نارسایی قلبی شود. نارسایی قلبی یک وضعیت ناتوان‌کننده است که باعث می‌شود تا کارهای روزمره مانند بالا رفتن از پله‌ها و یا حتی لباس پوشیدن، خسته‌کننده و سخت شود.

پروفسور Michael Schneider و تیم او در حال تلاش برای ساخت و توسعه دارویی هستند که می توانند در چند ساعت اول پس از حمله قلبی به منظور کاهش مرگ عضلات قلب ناشی از سیگنال‌های استرس، استفاده شوند. آنها امیدوارند که این درمان به روش تزریقی عرضه شود تا بتواند برای فردی که آماده آنژیوپلاستی است جهت باز کردن عروق کرونر مسدود شده ای که باعث حمله قلبی شده است، استفاده شود. هم‌چنین، این درمان برای شهرها و کشورهایی که به‌سرعت دسترسی به آنژیوپلاستی ندارند، بسیار مفید است.

محققان کشف خود را با مطالعه نمونه‌هایی از افراد مبتلا به نارسایی قلبی انجام داده و سپس نشان دادند که در موش‌ها، پس از حمله قلبی و در سلول‌ها و بافت‌های قلبی، MAP4K4 فعال شده‌است. آنها دریافتند که اگر سطح MAP4K4 را بالا ببرند، سلول‌های قلبی حساسیت بیشتری نسبت به سیگنال‌های استرس ایفا می‌کنند. اگر MAP4K4 را مسدود کنید، سلول‌ها از مرگ محافظت می‌شوند و این همان چیزی است که داروی طراحی شده توسط این گروه میتواند انجام دهد.

 

Reference:https://medicalxpress.com/news/2019-03-potential-treatment-heart.html

 

کلمات کلیدی

تصاویر